Futbol Saha Ölçüleri Kaç Metredir?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere futbol sahası ölçülerini paylaşacağız.

Futbol dünyada ve ülkemizde en çok takip edilen ve en popüler spor dalıdır.Haliyle eğitim açısından düşünürsek kpss gibi genel kültür sorusu sorulabilen sınavlarda spor ile alakalı soru çıktığı zaman ilk akla gelen branş futbol olur.Bu yüzden genel kültür açısından futbolla alakalı bazı önemli bilgileri bilmemiz bizim açımızdan faydalı olabilir.

İşte bu yüzden bu yazımızda sizlere futbol sahası ölçülerinin tüm uzunluklarını paylaşacağız.Dediğimiz gibi illaki aklınızda bulunsun elbet bir gün bu bilgi işinize yarayabilir.Şimdi gelelim futbol sahası ölçülerinin uzunluklarını paylaşmaya.

Futbol Sahası Ölçüleri

Futbol sahası dikdörtgen biçimindedir. Uzun kenarları 90 ile 120 metre arasında ve kısa kenarları ise 45 ile 90 metre arasında olmalıdır. Fakat gerçek futbol sahası uzunluğu yani gerçek resmi maçlarda kullanılan ölçü ise; uzun kenarlarda 105 metre ve kısa kenarlarda ise 68 metredir.Mesela Galatasaray’ın, Fenerbahçe’nin ve Beşiktaş’ın statları 105 metreye 68 metre uzunluğundadır.

Futbol sahası uzunlukları
Futbol sahası uzunlukları

Üstteki resimde gördüğünüz gibi kale ve taç çizgisi uzunluklarının minimum ve maksimum değerleri yazılmıştır.Ama resmi müsabakalardaki mesafe 105×68 metredir.Peki futbol sahası uzunluğu kaç metre karedir şimdi onu hesaplayalım.Uzun kenar 105 metre ve kısa kenar 68 metre ise bunların çarpımı bize metrekareyi verir.Yani 105×68=7140 metrekaredir. Bu da yaklaşık 7 küsür dönüme denk geliyor.Peki diğer ölçüler kaç metredir şimdi onlara bakalım.

Futbol kalesinin uzunluğu yani 2 direk arasındaki mesafe 7.32 metredir.Kalenin yüksekliği ise yani üst direğin yer ile mesafesi ise 2.44 metredir.

Sahanın orta yuvarlağının yarıçapı ise 9.15 metre uzunluğundadır.Penantı noktasının kaleye uzaklığı ise 11 metredir.

Diğer tüm uzunluklar ise üstteki görselde yer almaktadır.Şimdilik bu kadar.Umarız faydalı olur.Yorumlarınızı bekliyoruz herkese iyi günler ve iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir