Futbolda (Ligde ve Ş. Ligi’nde) Sarı Kart Cezalısı Kuralı Kaç Kart İçin Geçerli? 3 mü 4 mü?

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere ligde kaç sarı kartı bulunan bir kişi bir sonraki maçta cezalı duruma düşüyor kısaca hakkında bilgi vereceğiz.

Süper lig ve Şampiyonlar liglerinde sarı kart ceza kuralı bulunmaktadır. Bu kurallara göre eğer futbolcular belli bir sarı kart sayısına ulaşırsa bir sonraki maçta cezalı olurlar, yani bir sonraki maça çıkamazlar, aynı kırmızı karttaki gibi. Tabii bu sayıların kaç olduğu merak ediliyor ve ligden lige sayıları değişebiliyor. Şimdi ayrıntılara geçelim.

Süper Lig’de ve Avrupa Ligi’nde Sarı Kart Cezalısı Duruma Düşmek İçin Kart Sarı Kart Görmek Gerekiyor?

Liglerde kurallar gereği belli bir sayıda sarı kart gören bir futbolcu bir sonraki maçta cezalı olur. Yani bir sonraki maçta sanki kırmızı kart yemiş gibi maça çıkamaz, maçta cezalı olduğu için forma giyemez.

Süper Lig’de sarı kart sınırı sayısı 4’tür. Yani Süper Lig’de 4 sarı kart gören bir futbolcu bir sonraki maça çıkamaz çünkü cezalı olur. Diyelim ki bir futbolcu 3 sarı karta sahip ve yarın da bir sonraki maçına çıkacak. Yarın çıktığı maçta da sarı kart görürse haliyle toplam 4 sarı kart yediği için sarı kart cezalısı olmuş oluyor. Bu durumda bu futbolcu bir sonraki maçta cezalı duruma düşecektir. Yani bir sonraki maçta forma giyemeyecektir.

Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi’nde ise sarı kart ceza sınırı sayısı 3’tür. Yani Ş. Ligi veya Avrupa Liglerinde bir futbolcu 3 sarı kart görürse bir sonraki maçta cezalı konuma düşer. Bu kural geçtiğimiz yıllarda vardı. Fakat halen var mı bilmiyoruz. Bazı kaynaklara göre ikinci turda, çeyrek finallerde vs. bu kuralın kalkabileceği yazıyor. Fakat ligde büyük ihtimalle 3 sarı kart sınırı kuralı bulunuyor. Fakat normal ülkelerin kendi liglerinde bu kural halen geçerlidir diyebiliriz. Yani ülkelerin kendi liglerinde 4 sarı kartı bulunan bir futbolcu bir sonraki maça sarı kart cezalısı olduğundan dolayı çıkamamaktadır.

Kısacası; sarı kart cezalı sınırı Süper lig ve ülkelerin kendi liglerinde 4 iken, Şampiyonlar ligi gibi turnuvalarda ise 3 ile sınırlıdır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir