G açılımı nedir? 2G, 3G, 4G, 4.5G ve 5G’nin açılımı ne demektir?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere 2G, 3G, 4G ve 5G’deki G’lerin açılımı nedir, ne anlama geliyor onu yazacağız.

Kablosuz telefon teknolojileri 2G, 3G, 4G ve 5G olarak adlandırılıyor. Buradaki G’lerin ise bir açılımı mevcuttur. Şuanda günümüzdeki en yeni teknoloji 5G olarak geçmektedir. Fakat daha çok sıklıkla 4G kullanılıyor. Ülkeler yavaş yavaş 5G teknolojisine geçiyor. Ayrıca, 6G teknolojisinin ise 2030 yıllarında çıkması bekleniyor. Peki bu ifadelerdeki G nedir, ne demektir şimdi kısaca sizlere anlatalım.

2G, 3G, 4G, 5G’deki G Ne Demek? G’nin Açılımı Nedir?

İnternet hız teknolojisini temsil eden 2G, 3G, 4G ve 5G’deki G’lerin açılımı “Generation” demektir. Yani İngilizce bir açılımı mevcuttur. Türkçe karşılığı ise “Nesil” anlamına gelmektedir. 2G, 3G, 4G ve 5G’deki G’ler Generation demektir. Generation ifadesinin baş harfi G internet hız birimlerinin seviyesini temsil eder. Şimdi sırayla 2G, 3G, 4G, 5G, 6G ne demektir onları kısaca yazalım.

2G ne demek?

  • İkinci nesil (2. nesil) kablosuz telefon teknolojisi anlamına gelmektedir.

3G ne demek?

  • Üçüncü nesil (3. nesil) kablosuz telefon teknolojisi anlamına gelmektedir.

4G ne demek?

  • Dördüncü nesil (4. nesil) kablosuz telefon teknolojisi anlamına gelmektedir. Şuanda en çok kullanılan wifi telefon teknolojisinden birisidir. Bu arada 4G’nin bir üstü 4.5G teknolojisi de bazı ülkelerde kullanılıyor.

5G ne demek?

  • Beşinci nesil (5. nesil) kablosuz telefon teknolojisi anlamına gelmektedir. En son çıkan internet hız teknolojisidir.

6G ne demek?

  • Altıncı nesil (6. nesil) kablosuz telefon teknolojisi anlamına gelmektedir. 6. nesil internet henüz çıkmadı. 2030 yılında çıkacağı tahmin ediliyor.

Tüm G nesilleri ve açılımı bu şekildedir. Şuanda dünyada en çok 3G ve 4G kullanılıyor diyebiliriz. Yavaş yavaş 5G’ye geçişler yapılmaktadır. Hatta bazı gelişmiş ülkelerin çoğunda 5G kullanımı oldukça yaygındır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir