GAP Açılımı Nedir? GAP Markası Ne Demektir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere GAP’ın açılımı nedir onu paylaşacağız.

GAP’ın 2 farklı açılımı vardır diyebiliriz. İlki herkesin aklına ilk gelen açılım olan güneydoğu anadolu projesidir. İkincisi ise tişört, şapka, kazak vb. kıyafetlerin markası olan Gap’tır. Şimdi ikisini de detaylıca sizlere yazalım.

GAP Akla Gelen İlk Açılım:

GAP kısaltmasının açılımı “Güneydoğu Anadolu Projesi” demektir. Yani Güneydoğu Anadolu Projesi kelimelerinin baş harfleri GAP kısaltmasını oluşturmaktadır. GAP ülkemizin en büyük projelerinden birisidir. GAP projesi genel olarak adı üstünde ülkemizin güneydoğu anadolu bölgesini kapsayan barajlar, santraller, tesisler vb. yerlerin yapımı projesine denilmektedir.

GAP’ın Diğer Açılımı (Marka):

GAP kısaltmasının kullanıldığı bir diğer yer ise marka olan GAP‘tır. İllaki büyük bir kısmınız görmüştür bazı tişörtlerin, kıyafetlerin, şapkaların vb. giysilerin üzerinde GAP markasının adı yazmaktadır. İşte buradaki GAP ise marka olan GAP’tır. Yani bazı kesin bu yazının açılımını güneydoğu anadolu projesi olarak biliyor lakin herhangi bir açılımı yoktur desek yanlış olmaz. Fakat buradaki kısaltma boşluk anlamına gelmektedir. Yani GAP markası “boşluk” manasına geliyor. Çünkü gap ingilizcede “boşluk, aralık” anlamlarına geliyor. Ayrıca marka olan gap bazı yerlerde G.A.P. olarak yazılıyor. Yani bazı yerlerde aralarında nokta konuluyor.

Kısacası marka olan GAP’in direkt olarak bir açılımı mevcut değildir. Fakat ingilizcede anlamı boşluk olduğundan açılımı da boşluk olarak biliniyor. Yoksa herhangi bir açılımı yoktur diyebiliriz.

Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

  1. Gap’ın açılımı gay and pround maalesef

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir