Gardolap mı Gardırop mu Doğru Yazılışı Nedir?

Herkese merhabalar. Bu yazımızda sizlere gardolap mı yoksa gardırop mu doğru yazılışı nedir kanıtıyla birlikte onu paylaşacağız.

Türkçe’de bazı kelimelerin doğru yazılışlarını yanlış biliyor olabiliriz. Mesela daha öncelerden de paylaştığımız bir yazıda herkes mi yoksa herkez mi doğru yazılışı nedir diye araştırmıştık. Normalde bu çok karıştırılır ama doğru yazılışı herkes kelimesidir. Ayrıca doğru yazılım kelimeleri okullarda sınavlarda vb. yerlerde karışımıza soru olarak çıkabiliyor. İşte bu yüzden hem güzel Türkçe’mizi doğru kullanmamız için hem de sınavlarda yazım kurallarını doğru yapmamız için kelimelerin doğru yazılışlarını iyi bilmemiz gerekiyor.

Şimdi gelelim asıl konumuza. Giysi dolabı anlamına gelen bir kelimenin doğru yazılışı hangisi onu öğrenmeye. Gardolap mı yoksa Gardırop mu şimdi hep beraber öğrenelim.

Gardolap mı Gardırop mu Doğru Yazılışı Hangisidir?

Giysi dolabı anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı gardolap değil gardırop kelimesidir. Türk Dil Kurumu’na göre doğru yazılışı aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi gardırop‘tur.

Kanıt olarak da üstteki görsele bakabilirsiniz. Ayrıca buradaki siteye girerek TDK’nın resmi web sitesinden doğru yazılışını görebilirsiniz. Üstteki görseli de TDK’nın sitesinden alıntıladık.

Gardolap değil de gardırop kelimesinin doğru yazılışı olduğunu böylelikle öğrenmiş olduk. Umarız yararlı olur. Diğer doğru yazılış kelimelerine sitemizden aratma yaparak ulaşabilirsiniz. Herkese derslerinde başarılar ve iyi sınavlar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir