Geçiş Üstünlüğü Nedir? Geçiş Üstünlüğüne Sahip Araçlar Hangileridir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere geçiş üstünlüğünün ne anlama geldiğini ve geçiş üstünlüğüne sahip araçların hangileri olduğunu anlatacağız.

Geçiş Üstünlüğü Nedir?

Görev sırasında belirli araç sürücülerinin can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak şartı ile trafik kısıtlama veya yasaklarına bağlı olmamalarına “geçiş üstünlüğü” denir.

Geçiş üstünlüğüne sahip araçlar genel olarak ambulans, polis ve itfaiye araçlarıdır diyebiliriz. En çok bu araçlar kullanıldığı için bu üçüdür fakat duruma göre tabii ki başka araçlar da bunlara dahil ediliyor. Şimdi geçiş üstünlüğüne sahip tüm araçların neler olduğunu sizlere paylaşalım.

Geçiş Üstünlüğüne Sahip Araçlar Hangileridir?

1–) Acil hastaların veya yaralı hastaların taşınması ve bunlara ilk ve acil yardımın yapılması için kullanılan ambulans ve özel amaçlı taşıtlarla yaralı ve acil hasta taşıyan diğer araçlar geçiş üstünlüğüne sahip olan araçların başında gelmektedir.

2–) Organ ve doku nakli yapan araçlar.

3–) İtfaiye araçları ile benzeri acil müdahale araçları da geçiş üstünlüğüne sahip araçlardır.

4–) Sanık veya suçluları takip eden veya genel güvenlik ve asayiş için olay yerine giden güvenlik güçlerine ait polis, asker, jandarma ve benzeri araçlarda geçiş üstünlüğüne sahiptir.

5–) Trafik kazasına el koyma veya trafik güvenliğini koruma amacıyla olay yerine(kaza yerine) giden trafik hizmetlerine ait otomobiller.

6–) Yolun yapım ve bakımından sorumlu kuruluşlara ait kar ve buz mücadelesi çalışmalarında görevli araçlar. Özellikle zorlu hava şartlarında bu araçlara kesinlikle öncelik verilmelidir ki karlı ve buzlu yollar bu araçların hizmetleri sayesinde açılsın.

7–) Sadece alarm sırasında olmak üzere sivil savunma hizmetlerine ait araçlar. Mesela üzerinde kırmızı tepe lambası olan araçlar.

8–) Hizmetin devamı süresince koruma araçları ile korunan araçlar. Mesela mavi tepe lambasına sahip arabalar.

Yazımızın sonuna geldik. Umarız faydalı olur. Herkese iyi dersler ve iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir