Gezi Yazısı Nedir?

Gezi sözcüğünün anlamını bilirsiniz. Ülkeler arası veya şehirler arası yapılan yolculuklara gezi adı verilmektedir. İnsanoğlunun içinde yaşadığı yerin dışına çıkma, başka yerleri gezip görme isteği hep olmuştur. Özellikle gençler başka şehirleri, başka ülkeleri gezip görmeyi tanımayı çok severler. Ancak kimileri bunu gerçekleştirebilir kimileri gerçekleştiremez. Günümüzde iletişim ve ulaşım araçlarının gelişmesiyle insanların başka şehirleri ve başka toplumları tanıma gereksinimi artmıştır.

Birçok yazar ve sanatçı kendi ülkelerini ve yabancı ülkeleri gezip dolaşmakta, izlenimlerini okuyucuyla paylaşmak istemektedirler. İşte gezi yazısı böyle bir gereksinimden doğmuştur. Gerçek bir yaşam ve yaşantıdan kaynaklanan yazınsal türlerden biridir. Öyleyse gezi türünü şöyle tanımlayabiliriz: Bir yazarın gezip gördüğü, incelediği yerlerden edindiği bilgi, görgü ve izlenimlerini anlatan yazılara gezi yazısı denilmektedir.

Bir yazının gezi yazısı olabilmesi için okuyanların gezip görme özlemini karşılaması, okuru eğlendirerek yaşadığı ortamın tekdüzeliğinden kurtarması, anlatılanların ilgi çekici olması gezi yazısını çekici kılar. Sizde eğer bir gezi yazısı yazmak istiyorsanız yukarıdaki maddeleri dikkate alarak bir gezi yazısı yazabilirsiniz.

zvr

Bu Yazıya Tepkin Ne Oldu ?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir