Gmail ve Google Drive Depolama Alanı (Kotası) Kaç GB Kalmış Nerede Yazar?

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere gmail ve gdrive kotası ne kadar kalmıştır, kaç gb kotalık alan kalmıştır nereden bakarız onu anlatacağız.

Dünyanın en çok kullanılan mail servisi gmail’dir. Gmail’in sabit kullanım kotası bulunmaktadır, yani sınırsız değildir. Gmail’in varsayılan mail kotası toplam 15 GB’dır. Yani mailleriniz veya drive’daki dosyalarınız toplam 15 GB’ı geçemez. Eğer 15 gb’dan yüksek kota almak isterseniz belli bir ücret vermeniz gerekiyor. Bu yüzden eğer gmaili ücretsiz kullanmak istiyorsanız kotanızı dengeli harcamanız lazımdır. Bu bakımdan gmail ne kadar boş alan kalmış, kaç GB’lık yer kalmış nereden öğrenilir merak ediliyor. Şimdi sizler için Gmail ve Google Drive ne kadar kota kaldığını nasıl öğreniriz onu anlatalım.

Google Mail ve Drive Kullanım Alanı (Kotası) Ne Kadar Kaldığına Nasıl Bakılır?

1-) Öncelikle mailinizin kaç GB kotası kullanılmış öğrenmek için ilk olarak “mail.google.com” adresini açıyoruz veya normal gmailimize giriyoruz. Gmail’e girdikten sonra maillerin en alt kısmına geliyoruz ve aşağıdaki gibi küçük bir alan karşımıza çıkacak. İşte burada toplam kaç GB’lık alan kullanmışız onun bilgisi yazmaktadır. Normalde kota 15 GB’dır. 15’in ne kadarınızı kullandıysanız burada gözükür. Detaylı kota bilgisi öğrenmek için aşağıda sağ tarafta bulunan butona basıyoruz.

2-) Sonrasında karşımıza yeni bir sayfa çıkacak. Sayfanın hemen üst tarafında aşağıdaki gibi bir alan gözükecektir. İşte burada Google Drive, Gmail ve Google fotoğraflar kısmından hangisinden ne kadar hafıza harcanmış hepsi yazacaktır. Örneğin aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bizim hesapta 0,26 GB Google drive kullanılmış, 2,28 GB’da gmail kullanılmış. Bu şekilde sizler de kendi deponuza bakabilirsiniz.

3-) Normalde Google’ın herkese ücretsiz verdiği kota 15 gb’dır. Fakat bunu belli bir ücret karşılığı yükseltebiliyorsunuz. Örneğin 100 GB’lık depolama alanı ücreti aylık 5,79 TL’dir. 200 gb’lık depolama alanı fiyatı ise 11,59 tldir. Veya dilerseniz en üst paket ise 2 terabaytlık depolama alanıdır. Bunun ücreti ise aylık 28,99 tldir.

4-) Böylelikle kendi Google hesaplarınızda kaç GB depolama alanı kullanılmış, boşta kaç GB depolama alanı yeri kalmış onu öğrenebilirsiniz.

Bu şekilde kendi hesabınızda hem gmail hem de Google drive’ın kaç GB’lık kotası kalmış öğrenebilirsiniz. Dilerseniz fazlalık maillerinizi silebilir ya da drive’da bulunan dosyalarınızı yedekleyerek buradan silerek drive deponuzun boşalmasını sağlayabilirsiniz. Umarız yararlı olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir