Google Earth İle Harita Üzerinden Mesafe ve Alan Ölçme Nasıl Yapılır?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere Google Earth ile haritadan mesafe ve alan ölçme nasıl yapılır onu anlatacağız.

Google Earth, dünya haritasını net bir şekilde göreceğiniz bir uygulamadır. İster programını bilgisayara indirip tüm dünyayı gezebilir isterseniz de hiç program indirmeden “www.google.com/earth” sitesine girerek internet üzerinden gezinti yapabilirsiniz. Aynı şekilde Google Earth ile bir çok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bunlardan birisi de 2 yer arasındaki mesafeyi ölçmek ve bir yerin alanını ölçmek. Mesela bir arsanız var diyelim. Bunu Google Earth programı üzerinden alanını ölçebilir ve kaç metre kare olduğunu anında görebilirsiniz. Şimdi maddeler halinde harita üzerinden mesafe ve alan nasıl ölçülür onu anlatalım.

Google Earth’da Mesafe ve Alan Ölçme Nasıl Yapılır?

1-) Google Earth’ı internet tarayıcısı üzerinden açmak için öncelikle “www.google.com/earth” buradaki siteye giriyoruz. Ardından sağ üstteki “Earth’ü Başlat” butonuna basıyoruz. Böylelikle siteye giriş yapmış oluyoruz ve Google Earth’ı tarayıcı üzerinden bilgisayara indirmeden başlatmış oluyoruz.

2-) Ardından dünya karşımıza çıkacaktır. Buradan hangi 2 yerin mesafesini ölçecekseniz haritadan aratma yapın veya mouse ile yaklaşın. Ardından sol menülerden en alttaki “Mesafe ve alan ölçün” butonuna basıyoruz.

3-) Sonrasında mouse ile nereyi ölçecekseniz ona tıklıyoruz. Mesela biz Panaroma müzesi ile Kariye müzesi arasında kaç metre var onu ölçmek istedik. O yüzden o iki alanı seçtik. Aşağıda gördüğünüz gibi 2 yer arasındaki mesafe yaklaşık olarak 2150 metre çıktı. Aynı şekilde sizler de buradan yer ölçebilirsiniz.

4-) Sağ taraftan uzaklık birimini metreden kilometreye veya deniz mili birimine çevirebilirsiniz.

5-) Bunun yanı sıra sadece uzaklık değil alan da ölçebiliyoruz. Mesela biz aşağıda Fatih ilçesinde bir alan seçtik üçgen şeklinde. Bunun alanı sağ tarafta anında yazmış olacaktır. Gördüğünüz gibi bizim seçtiğimiz alanın 836 bin metre kare çıktı. Bu şekilde sizler de her türlü alan ölçümü yapabilirsiniz.

Bu şekilde alan ve uzunluk ölçebilirsiniz. Dediğimiz gibi bunu program üzerinden de yapabilirsiniz. Ama hiç program indirmeden internet tarayıcısı üzerinden de hızlı şekilde yapabilirsiniz. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir