Google, Gmail ve Youtube Açılmıyor Erişim Sorunu Çözümü

Herkese selamlar bu yazımızda sizlere Google, Gmail, Youtube vb. Google servislerinin açılmaması hatasının çözümü nasıl yapılır onu anlatacağız.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde google ve servislerine erişim kısa bir süre yapılamıyordu. Türk Telekom’un açıklamasına göre siber saldırı aldığımız için Google’nin servislerine erişim kısıtlandı. Fakat bu durum tamamen DNS kaynaklı bir durumdur. Yani Türk Telekom bile kullansanız bilgisayarın DNS ayarlarını Google’a göre ayarlarsanız sitelere erişim imkanı sağlayabilirsiniz. Kısacası sorunun çözümü için bilgisayarın veya telefonun DNS ayarlarını değiştirmeniz gerekmektedir. Şimdi sizlere bilgisayarın DNS ayarlarını Google servislerine göre nasıl değiştiririz maddeler halinde onu anlatalım.

Google, Gmail ve Youtube Sitelerin Açılmama Hatasının Çözümü Nasıl Yapılır?

Google ve servislerinin sitelerinin açılması için dns ayarlarında Google’nin dns numaralarını yazmamız gerekiyor. Google’nin dns numaraları aşağıdaki gibidir:

  • Google birincil DNS adresi ==> 8.8.8.8
  • Google ikincil DNS adresi ==> 8.8.4.4

1-) Öncelikle bilgisayarımızdan “Denetim Masası” ‘na giriyoruz. Ardından “Ağ ve İnternet” yazısına tıklıyoruz.

2-) Ardından açılan sayfada “Ağ ve Paylaşım Merkezi” kısmına tıklıyoruz.

3-) Sonrasında sol taraftaki yazılardan “Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin” linkine basıyoruz.

4-) Sonrasında burada ağ bağlantıları yer alacak. Burada Wi-Fi veya internetiniz neyse ona sağ tık yapıyoruz ve en alttaki “Özellikler” butonuna basıyoruz.

5-) Ardından bir pencere açılacaktır. Buradan “İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” kısmını işaretliyoruz yani fare ile bir tık yapıyoruz ve ardından sağ alttaki “Özellikler” butonuna basıyoruz.

6-) Son olarak burada ise üstteki menülerden “Genel” kısmına giriyoruz. Ardından “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” bölümünü işaretliyoruz ve tercih edilen DNS sunucusu kısmına yani ilk satıra “8.8.8.8” dns numarasını yazıyoruz. Diğer DNS sunucusu yani ikinci satırdaki dns’ye ise “8.8.4.4” numarasını yazıyoruz. Ardından “Tamam” butonuna basıyoruz.

7-) Böylelikle artık Google, gmail, youtube vb. tüm Google servislerine kolaylıkla girebiliriz. Sizler de deneme yapabilirsiniz. Google.com sorunsuzca açılacaktır. Eğer bu şekilde kesintiler olursa aklınızda bulunsun dns adreslerini bu şekilde güncellerseniz Google’a erişim açılmış olur.

NOT = Bu dns değiştirme işlemini windows 10, windows 8, windows 7 vb. tüm bilgisayarlardan yapabilirsiniz.

Böylelikle Google.com siteye erişim bulunmuyor hatasının çözümünü yapmış oluruz. Umarız yararlı olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir