Google Search Console “Tıklanabilir öğeler birbirine çok yakın” hatası çözümü

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazıda sizlere Google Webmaster Tools’da verilen “Tıklanabilir öğeler birbirine çok yakın” hatasının çözümünü anlatacağız.

Tıklanabilir Öğeler Birbirine Çok Yakın Hatası Nerede Yazar?

Öncelikle bu hata Google Webmaster Tools‘da (Search Console) yazmaktadır. Sitenin mobil teması için verilen bir hatadır. Yani tıklanabilir öğeler birbirine çok yakın demek sitenin mobil versiyonundaki tıklanabilir nesnelerin yakınlığını bize söylemektedir. Bu hata CSS dosyalarının doğru şekilde yüklenememesinden kaynaklanmaktadır. Yani hatanın çözümü için CSS dosyalarının mobilde okunmasını, yüklenmesini sağlamamız gerekiyor.

Hatayı görmek için öncelikle “https://search.google.com/” sitesine girin. Ardından sol menüden “Mobil Kullanılabilirlik” kısmına girin. Sonrasında burada mobil versiyon için aldığınız hatalar gözükecektir.

Hatanın görüntüsü yukarıda gördüğünüz gibi gözükür. Kaç sayfanız bu hataya maruz kalmış o da sağ tarafta yazmaktadır. Hatayı çözdükten sonra bu sayı zamanla sıfırlanacaktır.

Mesela biz hatayı çözmek için işlem başlattık. Zamanla sayfalar düzeldi. Yukarıda gördüğünüz gibi önceden 700-800 sayfa tıklanabilir öğeler birbirine çok yakın hatası alıyorduk şimdi zamanla düzeliyor.

Şimdi hatanın çözümü nedir? Çözüm için ne yapmamız gerekiyor onları anlatalım.

Search Console “Tıklanabilir Öğeler Birbirine Çok Yakın” Hatası Çözümü Nedir?

Arkadaşlar “Tıklanabilir öğeler birbirine çok yakın” hatası genellikle CSS dosyalarından kaynaklanan bir hatadır. Bu da büyük olasılıkla sitenin cache eklentisi neden oluyor. Yani sitenizde Cache eklentisi olunca mobilden girildiğinde CSS kodlarını sıkıştıracağı için veya bu Cache CSS dosyalarını doğru şekilde çalıştırmayacağı için Google bizlere böyle bir hata veriyor. Hatayı çözmek için ilk olarak Cache’yi pasif yapmanızı öneririz. Çünkü biz Cache’yi kaldırdık. Sonrasında yukarıda gördüğünüz gibi yavaş yavaş hatalar düzelmeye başladı.

Normalde Cache eklentileri çok gereklidir. Sitenin CSS dosyalarını sıkıştırır ve böylelikle sitenin daha hızlı çalışmasını sağlar. Fakat bu durum Google Search Console’da hata olarak algılanır. Eğer hatanın çözülmesini istiyorsanız cache iptal edebilir veya CSS dosyalarında ayarlama yapabilirsiniz. Mesela “CSS Minify” özelliğini devre dışı bırakarak hatanın çözülmesini sağlayabilirsiniz. Bazı cache eklentilerinde CSS kodlarını devre dışı bırak diye bir seçeneği var. Onu seçerseniz de hatayı çözmüş olursunuz.

Kısacası ceche eklentisi kursanız da kurmasanız da CSS dosyalarını olduğu gibi bırakırsanız yani CSS dosyalarında değişiklik yapmazsanız bu hatayı almazsınız. Sorun da böylece çözülmüş olur.

Hatanın çözümü için yapılması gerekenler;

  • 1- Cache eklentisinde yer alan CSS kodlarını devre dışı bırak vb. seçenekleri işaretlemek.
  • 2- Cache eklentisini pasif yapmak. (Veya geçici olarak pasif yapmak.)

Ek olarak bazı kaynaklara göre mobil versiyondaki görünüm hataları CSS dsoyalarındaki media=”screen” kodundan kaynaklanmaktadır. Buradaki kodu media=”all” olarak değiştirirseniz aynı şekilde “Tıklanabilir öğeler birbirine çok yakın” hatasından kurtulmuş olursunuz. Fakat ilk olarak eğer wordpress kullanıyorsanız cache eklentisini düzenlemeniz gerekmektedir. Cache eklentisinde eğer bir ayarı varsa CSS kodlarını değiştirmemesi için ayar yapınız.

Bazı Webmaster’lar bu hatanın dikkate alınmaması gerektiğini söylüyor. Aslında bir bakıma doğru. Fakat hata Google Search Console’da gözükünce insan bir tedirgin oluyor ve hemen hatayı düzeltmek istiyor. Bu bakımdan Cache eklentisinde veya CSS kodlarınızda düzenleme yaparak bu hatayı çözüme kavuşturabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir