Google Search Console URL Kaldırma Nasıl Yapılır? (Site Link Kaldırma)

Merhabalar değerli arkadaşlar bu yazımızda sizlere Google Search Console üzerinden (eski adı Webmaster Tools) URL kaldırma nasıl yapılır onu anlatacağız.

Web sitelerimizde silmek istediğimiz yazılar olduğunda, istemediğimiz yazılar olduğunda bunları silmek yeterli olmuyor. Ek olarak bu yazıların Google’da görünmesini yani indexin silinene kadar gözükmesini istemiyorsak Google’dan kaldırmamız gerekmektedir. Bunun için Search Console URL kaldırma aracını kullanarak istediğimiz linki Google’dan kaldırabiliyoruz. Bu sadece o yazının indexi Google’dan silinmiş olacaktır. Haliyle arama motorundan kimse o yazıya erişemeyecek. Peki URL kaldırma nasıl yapılır şimdi resimler eşliğinde sizlere anlatalım.

Search Console URL Kaldırma Nasıl Yapılır?

1-) Öncelikle Google Search Console hesabımıza giriş yapıyoruz ve URL kaldıracağımız siteyi seçiyoruz. Ardından sol taraftaki menüden “URL Kaldırma” linkine tıklıyoruz.

2-) Sonrasında açılan sayfada sağ üst tarafta “YENİ İSTEK” kısmı çıkacak. Oraya tıklıyoruz.

3-) Sonrasında burada URL kısmına hangi sayfayı kaldıracaksanız onun linki ekleyin. Sonrasında “Sadece bu URL’yi kaldır” kısmını işaretleyin. Eğer buna benzer tüm sayfaları kaldırmak istiyorsanız aşağıdakini tıklayın ama sizlere tavsiyem sadece bu url butonunu seçin. Çünkü istemediğiniz sayfalar da kaldırılabilir. O yüzden sadece hangi sayfanın indexi silinmesini istiyorsanız onu seçin. URL linki boş alana yazdıktan sonra “İleri” butonuna tıklıyoruz.

4-) Ardından karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacak. Buradan “İstek Gönder” butonuna basıyoruz.

5-) Böylelikle URL kaldırma işlemini başarıyla yapmış oluyoruz. Kaldırılmasını istediğiniz link yaklaşık 6 ay Google Arama’dan engellenir. Bu engellemeyi istediğiniz zaman kaldırabiliyorsunuz. Aynı bölüme girerek kaldırma işlemi yapabilirsiniz.

Bu şekilde URL kaldırma yapabilirsiniz. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir