Google Translate Yazı Sesini İndirme Nasıl Yapılır? (Yazıyı Sesli Olarak İndirme)

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere Google Translate’de yazıyı sese çevirme ve bu sesi indirme nasıl yapılır onu anlatacağız.

En kullanışlı ve en iyi translate sistemlerinden birisi Google Translate‘dir. Google Translate’de hemen hemen tüm diller mevcuttur. Ayrıca buradaki en önemli özelliklerden birisi de yazıyı sesli olarak dinlemektir.

Yukarıda gördüğünüz gibi buraya yazı yazdıktan sonra aşağıdaki hoparlör butonuna tıklayarak bu yazdığınız yazıyı sesli olarak dinleyebilirsiniz. Yani yazıyı sese çevirmiş olursunuz. Sistem çok güzel fakat burada kullanıcılar bu sesi bilgisayarına indirmek istiyorlar. En önemlisi de bu zaten. Peki Google Translate’deki sesleri bilgisayarımıza nasıl yükleriz, nasıl indiririz şimdi sizlere resimler eşliğinde gösterelim. İlk olarak eski bir yöntemi anlatacağız. Sonrasında en güncel çözümü anlatacağız.

Google Translate Metni Sesli Olarak Bilgisayara İndirme Nasıl Yapılır?

1-) İlk olarak arkadaşlar normalde Google Translate üzerinden geçen yıla kadar ses indirilebiliyordu. Fakat sonradan yapılan güncelleme ile bu özellik kalktı. Yine de sizlere ilk olarak bunun yapılışını anlatalım. Ardından gerçek yönteme geçeceğiz. İlk olarak translate’i açıyoruz ve boş bir alana sağ tık yapıp “İncele” butonuna basıyoruz. Veya bu sayfada F12 tuşuna basıyoruz. İkisi de aynı şeyi yapıyor.

2-) Sonrasında burada sağ kısımda kod ekranı gelecek. Buradan üst seçeneklerden “Network” bölümüne giriyoruz. Eğer bu kısım sizde gözükmüyorsa sağ tarafta çıkan >> sağa ok butonuna tıklayın. Sonrasında aşağısında Network çıkacaktır. Oraya tıklıyoruz.

3-) Akabinde translate ekranına geliyoruz. Burada metnimizi yazıyoruz. Mesela biz “Herkese selamlar.” yazdık. Bunu yazdıktan sonra bildiğiniz gibi alttaki hoparlör butonuna tıklayınca metin sese dönüşmüş oluyor. Metni yazdıktan sonra sağ tarafta Network açılı halde burada hoparlör butonuna tıklıyoruz. Önceden bu sesi bilgisayara indirmek için ilk olarak ögeyi denetle yapıp sağ taraftan Network bölümüne giriyorduk. Sonrasında ise translate alanına metni yazdığımızda kod bölümünde translate-ttf vb. tarzında bir dosya çıkıyordu. Yani burada Media dosyası yer alıyordu ve onu yeni bir pencerede açarak sesi bilgisayarımıza indirebiliyorduk. Ama maalesef bu özellik kaldırıldı.

4-) Dediğimiz gibi arkadaşlar Network bölümünde “translate_tts?ie” vb. tarzında bir medya dosyası çıkıyordu. İşte bu dosya translate ses dosyası idi. Onu yeni pencerede açtığımızda bilgisayarımıza indirebiliyorduk. Fakat bu özelliği Google kaldırdı. Haliyle aşağıdaki ekranda gördüğünüz gibi böyle bir dosya çıkmıyor. Peki bu translate ses dosyasını PC’ye nasıl indirebiliriz? Merak etmeyin gayet basit bir çözümü var.

5-) Evet arkadaşlar hiç bu yöntemlere girmeden bir web site aracılığıyla metni sese çevirip bilgisayarımıza indirebiliyoruz. İlk olarak “soundoftext.com” web sitesini açıyoruz. Ardından sitenin orta tarafında aşağıdaki gibi bir alan çıkacaktır. Buraya sese çevirip indirmek istediğiniz metni yazın. Yazdıktan sonra English dilini Türkçe olarak ayarlayın.

  • Kullanacağımız site adresi ==> soundoftext.com (Başına www koyunca açılmıyor.)

6-) Yazıyı yazdıktan ve dili “Turkish” yaptıktan sonra “Submit” butonuna basıyoruz.

7-) Ardından sayfanın bir tık altına geliyoruz ve yazdığımız yazının sese dönüşmüş halini burada bulabiliyoruz. “Download” butonuna basarak sesi indirebilirsiniz. Buradaki ses aynı Google Translate üzerinde bulunan kadının sesidir. Yani Google Translate’deki kadın sesi burada da geçerli. Zaten bu paylaştığımız web sitesi Google Translate’nin alt yapısını kullanmaktadır.

Bu şekilde Translate’deki metni sese çevirebilirsiniz. Dediğimiz gibi ilk başta Network kısmında ses dosyası oluyordu fakat Google sonradan yaptığı güncelleme ile burayı kaldırdı. Haliyle diğer yöntem olarak “soundoftext.com” sitesine girdiğinizde buradan metni sese çevirebilirsiniz. Buradaki ses aynı Google Translate’deki sestir. Yani bu site alt yapı olarak Google Translate’i kullanıyor. Buradaki ses kadın sesi idi aynı şekilde site üzerindeki ses de kadın sesine aittir. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir