Günlük Hayattan İntegrale Örnekler

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere günlük hayattan integrale örnekler vereceğim.İntegral türevin tersi olduğundan örneklerin zıttına da türeve örnekler diyebiliriz aslında :).Şimdi aklıma gelen örnekleri sizlere sunuyorum.

gemi 1

Mesela bir gemi düşünelim.Geminin tabanı bildiğimiz gibi eğri şeklindedir.İşte bu eğrinin alanını veya eğri içerisinde kalan hacmini hesaplamak için integrale başvururuz.Kısacası geminin tabanındaki eğrinin uzunluğunu,taban hacmini veya taban alanını bulmak için integralden faydalanırız.

inte 2

Yine bir örnek vermek istersek mesela yolun zamana göre türevi nasıl hızı veriyorsa tam tersinden yola çıkarak hızın zamana göre integrali ise yolu vermektedir.Bunu da integrale günlük hayattan örnek verebiliriz.

inte 3

Son olarak aklıma gelen örnek ise belki bu biraz soyut kaçabilir ama aklımıza gelen her türlü şeklin(eğri olmasa da olur yani düz de olabilir) alanını integral sayesinde bulabiliriz.Mesela dikdörtgen,kare,daire vb. bütün düz şekillerin veyahut eğri şekillerin alanları kesinlikle integralden hatasız bulunabilir.Mesela arsanın alanını buna örnek verebiliriz.

Varsa sizin de aklınıza gelen günlük hayattan integrale örnekler yorum atarak katkıda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir