Hafta İçi Nasıl Yazılır? TDK’ya göre Ayrı mı Bitişik mi? Hafta Sonu Nasıl Yazılır?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere hafta içi ve hafta sonu ayrı mı yazılır birleşik mi yazılır, nasıl yazılır onu anlatacağız.

Yazım kuralları dersinde en çok hata yapılan konulardan birisi ayrı ve bitişik yazılan kelimelerden oluşmaktadır. Bu yüzden yazım kuralları sorularında harf hatalarının yanı sıra kelimelerin ayrı/bitişik yazılımları ile ilgili de sorular karşımıza çıkabiliyor. Bu kelimelerden birileri de hafta içi, hafta sonu gibi kelimelerdir. Peki, hafta içi kelimesi “haftaiçi” bu şekilde birleşik mi yazılır yoksa “hafta içi” buradaki gibi ayrı mı yazılır şimdi TDK’ya göre kanıtıyla birlikte ekleyelim.

Hafta İçi ve Hafta Sonu Nasıl Yazılır? Ayrı mı Birleşik mi?

  • Doğru yazılışları ==> ✓ Hafta içi | ✓ Hafta sonu (Kelimeler ayrı yazılır)
  • Hatalı yazılışları ==> x Haftaiçi | x Haftasonu (Birleşik yazılmaz)

Türk Dil Kurumu’na göre “Haftanın cumartesi ve pazar dışında kalan günleri, hafta arası.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı “HAFTA İÇİ” şeklinde ayrı yazılanıdır. “Haftaiçi” bu şekilde yazılan kelime ise hatalıdır ve TDK’da yer almaz. Kelime okununca sanki bitişik yazılır gibi algılanıyor fakat yazım kurallarına göre “hafta içi” bu şekilde ayrı yazılır. Aynı şekilde TDK’ya göre “Haftanın son günleri, genellikle cumartesi ve pazar” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı da “HAFTA SONU” şeklinde ayrı yazılanıdır. Yani hem hafta içi hem de hafta sonu kelimeleri buradaki gibi ayrı yazılmaktadır. “Haftaiçi” ve “Haftasonu” şeklinde birleşik yazılan kelimeler hatalıdır. Şimdi kanıtlarına geçelim.

TDK’nın resmi sözlük sitesinde gördüğünüz gibi “hafta içi” kelimesi hafta ve içi olarak ayrı yazılır. Yani bu kelime yan yana yazılmaz.

Aynı şekilde sözlük sitesinden hafta sonu kelimesine baktığımızda bu kelimenin de “hafta sonu” buradaki gibi ayrı yazıldığını görebiliyoruz. Yani “hem hafta” içi “hem hafta” sonu kelimeleri yazım kurallarına göre yan yana (birleşik) yazılmaz, ayrı yazılır. Son olarak TDK’nın sözlük sitesinden diğer tüm kelimelerin doğru yazılışlarını öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir