Hafta Sonu Bankadan EFT veya Havale Yapılır mı?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere hafta sonu bankadan EFT veya havale işlemleri yapılabiliyor mu bunu anlatacağız.

Artık günümüzde banka şubelerine gidip de bir kişiye para gönderme işlemi çok azaldı. Çünkü genelde artık internet üzerinden veya mobil bankacılıkla evlerimizden karşı tarafa para gönderme işlemi yapabiliyoruz. Fakat bu para yollamanın da belli bir günleri ve saatleri var diyebiliriz.

İnternet bankacılığından bir kişiye para yollamanın 2 yöntemi vardır diyebiliriz. Birisi EFT yapmak diğeri ise Havale yapmaktır. EFT, farklı bankalar arasındaki para transferine verilen isimdir. Havale ise aynı bankalar arasında anında yapılan para transferleridir. Şimdi hafta sonu eft ve havale yapılır mı ayrı ayrı açıklayalım.

Hafta Sonu EFT Yapılır mı?

Hafta sonu yani cumartesi ve pazar günleri maalesef EFT yapılmamaktadır. Çünkü EFT’ler bankalar arası para transferi oldukları için sadece hafta içleri bankaların çalışma saatleri arasında yapılabilmektedir. Yani hafta içi her gün 09:00-17:00 saatleri arasında EFT yapabilirsiniz. Fakat bunun dışında hafta sonu maalesef eft yapılamıyor. Ama diyelim ki cuma günü mesai saatleri dışında yani akşam 6’da eft yaptınız diyelim. Haliyle bu para transferi hafta sonundan bir gün sonra pazartesi diğer bankaya geçer. Yani cuma akşam 6’da yaptığınız eft pazartesi sabah vakitlerinde bankaya transfer olur. Ama dediğimiz gibi hafta sonu maalesef eft gerçekleşmez.

Hafta Sonu Havale Yapılır mı?

Havale ise aynı bankalar arasındaki para transferi olduğu için hafta içi ve hafta sonu da dahil 7/24 tüm saatlerde havale yapılabilmektedir. Yani haftanın tüm günleri aynı bankalar arasında havale işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Mesela Ziraat bankasında hesabınız var diyelim. Pazar günü de olsa aynı bankada bulunan başka kişiye yani ziraat bankasına havale gerçekleştirebilirsiniz. Bu tamamen mümkündür. Bu yüzden hafta sonları para yollamak isterseniz ve aynı banka kartına sahipseniz havale yapabilirsiniz.

Kısacası: Dediğimiz gibi EFT tüm bankalar arasında yapılabildiği için hafta sonu maalesef yapılmıyor sadece mesai saatleri içerisinde yapılmaktadır. Örneğin Ziraat bankasından Halkbanka havale yapamazsınız fakat eft yapabilirsiniz. Cumartesi eft emrini verdiniz diyelim. Bu para pazartesi hesaba geçmiş olur. Lakin havale ise haftanın tüm günü tüm saatlerinde anında yapılmaktadır. Çünkü sadece aynı bankalar arasında havale olmaktadır. Örneğin Halkbanktan Halkbanka cumartesi gece 12’de havale yaparsanız para anında diğer hesaba gitmiş olur.

Umarız konu faydalı olur. Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünden yazabilirsiniz. Teşekkürler.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir