Haki nedir? Haki rengi ne renktir? Haki rengi html kodu

Haki rengi birçok kişinin ne renk olduğunu bilmediği bir renktir. Sürekli hangi renge daha yakın olduğu karıştırılan hakinin gerçek rengini sizlere görseller eşliğinde paylaşacağız.

Başlıklar

Haki nedir?

Öncelikle haki Türk Dil Kurumu’na göre “yeşile çalan toprak rengi” anlamına gelmektedir. Yani haki bir renktir. Daha çok yeşil rengine benzemektedir. Toprak rengi ise daha çok turuncuya benziyor. Fakat yeşile yakın toprak rengi olunca yeşil rengine daha çok benziyor. Bu da haki rengi manasına geliyor. Haki yeşiline asker yeşili rengi de deniliyor.

Haki rengi ne renktir?

Haki rengi
Haki rengi

Haki rengi yeşile yakın bir renktir. Hatta hakiyi bilmeyenler bu rengi gördüğünde yeşil olarak adlandırırlar. Haki renginin resmine yukarıdaki resimden ulaşabilirsiniz. Dediğimiz gibi haki rengi daha çok yeşili andıran bir renktir.

Haki rengi html kodu nedir?

Haki renginin kodu “#bdb76b” şeklindedir. Bu html kodunu kullanarak html-css çalışmalarınızda gerekli yerleri haki rengine boyayabilirsiniz. Haki rengi kodunu aşağıda da paylaşalım:

Haki rengi hangi alanlarda kullanılır?

Yeşile yakın bir renk olduğu için dekorasyon alanında çok kullanılmaktadır. Evlerini boyatmak isteyenler, kıyafet alanlar, halı deseni seçenler vb. birçok alanda haki rengi kullanılabiliyor. Haki renginin bir diğer adı da asker yeşilidir. Asker kıyafetleri genellikle haki yeşili rengindedir. Yani asker üniformaları haki renginden yapılmaktadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir