Hangi Besinde Hangi Vitamin Bulunur? Vitaminler Hangi Besinlerde Bulunur?

Herkese selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere hangi vitamin hangi besinlerde, meyvede ve sebzede bulunur hakkında bilgi vereceğiz.

Yediğimiz ve içtiğimiz birçok besinin içerisinde vücudumuza faydalı vitaminler yer almaktadır. Özellikle meyve ve sebzeler vitamin deposu olarak bilinirler. Günlük vitamin ihtiyacımızı birçok meyve ve sebzeden sağlarız. Haliyle hangi vitamin hangi besinlerde, hangi yiyeceklerde, hangi meyve ve sebzelerde bulunuyor merak edilmektedir. Vitamin konusu ayrıca bazı sınavlarda soru olarak karşımıza çıkabiliyor. Örneğin çoktan seçmeli sınavlarda A-B-C-D-E-K vb. birçok vitamin hangi besinde yer alır tarzında sorular karşımıza çıkabilir. İşte bu yüzden kısaca vitamin ve bulunduğu besinleri bilmekte fayda vardır. Şimdi sizlere hangi besinde hangi vitamin vardır, hangi vitamin hangi besinlerde yer alır onu anlatalım.

Hangi Vitamin Hangi Besinlerde Bulunur?

Birçok besin, birçok farklı vitamin ve mineralleri içerebilir. Aşağıdaki tablo, birkaç yaygın besin ve bu besinlerde bulunan vitaminler hakkında genel bir fikir verir:

Besin Vitaminler
Meyve C, A, E
Sebzeler C, A, K
Süt ürünleri D, B2, B12
Et ve tavuk B3, B6, B12
Tahıllar B1, B3, E
Yağlı tohumlar E, B1, B3

Bu tablo genel bir fikir vermek için hazırlanmıştır ve bazı besinlerin diğer vitamin ve mineralleri de içerebileceği unutulmamalıdır. Ayrıca, herkesin ihtiyacı farklı olabilir ve bu nedenle bir besinin size ne kadar vitamin sağlayacağı kişisel olarak değerlendirilmelidir.

Hangi Vitamin Hangi Ürünlerde Bulunur Listesi:

  • Vitamin A: süt, yumurta, karaciğer, yeşil sebzeler, meyveler
  • Vitamin B1 (tiamin): tam buğday unlu ürünleri, fındık, baklagiller, süt, et
  • Vitamin B2 (riboflavin): süt, peynir, et, yumurta, sebzeler
  • Vitamin B3 (niacin): et, tavuk, balık, kahverengi pirinç, fındık
  • Vitamin B6: et, tavuk, balık, mısır unlu ürünleri, baklagiller
  • Vitamin B12: et, tavuk, balık, süt, yumurta
  • Vitamin C: portakal, greyfurt, kivi, domates, papaya
  • Vitamin D: tüylü deniz ürünleri, yumurta, süt ve süt ürünleri, fortifiye gıdalar
  • Vitamin E: fındık, ayçiçeği yağı, tahıllar, sebzeler
  • Vitamin K: yeşil sebzeler, baklagiller, süt, yumurta

Besinlerdeki vitamin miktarı, üretim yöntemi, depolama ve pişirme şekline göre değişebilir.

Ek olarak şöyle bir bilgi verelim. Örneğin üstteki tabloda meyvelerde bulunan vitaminlerin C, A ve E olduğu yazıyor. Fakat mesela dut meyvesinde B vitamini de var. Yani bu tablo tamamen genel olarak yazılmıştır. Meyvelerde en çok C, A ve E vitaminleri bulunduğu için bu şekilde yazdık. Yoksa B vitamini içeren meyve de yer almaktadır. Fakat genel olarak hangi üründe hangi vitaminler yer alır kısaca bu şekildedir. Umarız yararlı olur. İyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir