Hangi Vakitlerde Dua Etmek Daha Makbuldür?

Cümleten selamun aleyküm arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere hangi vakitlerde edilen dualar daha makbul olur onunla ilgili bir takım bilgiler ve hadisler paylaşacağız.

Elbette duanın vakti olmaz yani bir insan her zaman dua edebilir fakat müfessirlerin peygamberimizin hadislerinden rivayet ettikleri beyanlara göre bazı vakitlerde dua etmek daha faziletlidir diyebiliriz. Hadisi Şeriflere göre gece yarıları, seher vakitleri ve secdede yapılan dualar çok makbuldür yani daha faziletlidir. Şimdi bu konu hakkında Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in buyurmuş olduğu hadislere göz atalım:

Dua Vakitleri Hakkında Hadisler

“Kulun, Allah’u Teala’ya en yakın olduğu zaman secde ettiği zamandır. Öyleyse çok dua ediniz.”

→[Kaynak: Müslim, Ebu Davud, Nesâi]

“Her gece gecenin üçte biri kalınca Allah (c.c.)’ın rahmet kapıları açılır ve der ki: Kim bana dua ediyor; onun duasını kabul edeyim, kim benden istiyor, ona vereyim; kim bana istiğfar ediyor, onu bağışlayayım.”

→[Kaynak: Malik, Buhari, Müslim, Tirmizi ve diğerleri]

“Gecenin yarısı veya üçte ikisi geçince Yüce Allah (c.c.)’ın rahmet kapıları açılır ve der ki: Yok mu bir isteyen ki dileği verilsin; yok mu bir dua eden ki duası kabul edilsin; yok mu bir istiğfar eden ki bağışlansın? Sabah oluncaya kadar böylece devam eder.”

→[Kaynak: Müslim]

“Kulun, Rabbine en yakın olduğu zaman gece yarısıdır. Eğer sen de o saatte Allah (c.c.)’ı zikredenlerden olabilirsen ol.”

→[Kaynak: Ebû Davud, Tirmizi, Hakim]

“Hz. Muhammed (S.A.V.)’e soruldu: Ya Rasulallah hangi duâ daha çok duyulur? Buyurdu ki: Gece yarısından sonra ve farz namazların arkasında yapılan duâ.”

→[Kaynak: Tirmizi]

Ne zaman ve hangi vakitlerde yapılan duanın daha makbul olacağı hakkındaki bazı hadisi şerifler bu şekildedir. İllaki daha bir sürü hadisi şerif vardır fakat biz bazılarını sizlere aktardık.

Allah (Celle Celalühü) yapmış olduğunuz ve yapacağınız duaları kabul eylesin. Amin.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir