Harfiyat mı Hafriyat mı Doğrusu Nedir? TDK’ya Göre Doğru Yazılışı

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere harfiyat mı yoksa hafriyat mı hangisi doğru yazılmıştır kısaca onu anlatacağız.

Dilimizde bazı eskimiş kelimelerin yazımlarını yanlış yapabiliyoruz. Bunlardan birisi de “Harfiyat/Hafriyat” ikilisidir. Yazım kuralları konusunda kelimelerin doğru ve hatalı yazılışları sık sık karşımıza çıkabiliyor. Bu bakımdan Türkçe ve Edebiyat derslerinde en belirleyici sorular yazım kuralları oluyor diyebiliriz. Çünkü bu konularda hata yapma oranı da yüksek oluyor. Haliyle sizler yazım kuralları sorularını doğru cevaplarsanız ekstra puanlar alırsınız. Bu bakımdan bazı karışık kelimelerin doğru yazılımlarını iyi bilmemiz gerekmektedir. Şimdi sizlere hafriyat nasıl yazılır TDK’ya göre kanıtını ve detaylarını paylaşalım.

Hafriyat Nasıl Yazılır? TDK’ya Göre Hafriyat Doğru Yazılışı Nedir?

  • Doğru yazılışı ==> ✓ Hafriyat
  • Hatalı yazılışı ==> x Harfiyat

Türk Dil Kurumu’na göre “Toprağı kazma, kazı.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı “HAFRİYAT” şeklindedir. Yani kelime “Harfiyat” bu şekilde değil, “Hafriyat” bu şekilde yazılmaktadır. Kelimede f ve r harflerinin yerleri çok karıştırılmaktadır. TDK yazım kurallarına göre kelime “Hafriyat” şeklinde yazılır. Yani önce “F” harfi gelecek sonra “R” harfi geliyor. Hatta aklınızda şöyle kalabilir. Kelime “Harfiyat” şeklinde yanlış, haliyle bu kelime ‘harf…’ ile başladığı için buradan da hatalı olduğunu kafamızda kodlayabiliriz. Veya “Har + fiyat” şeklinde kafamıza kodlarsak buradan da kelimenin hatalı yazıldığını görebiliriz. Kısacası kelimenin doğru yazılışı “Hafriyat” olacaktır. F harfi önce gelecektir. Şimdi kanıtımıza bakalım.

TDK’nın resmi sözlük sitesinde de yukarıda gördüğünüz gibi kelime “Hafriyat” olarak geçmektedir. Sözlük uygulamasında “Harfiyat” şeklinde aratma yaptığımızda bir sonuç bulamıyoruz. Buradan da kelimenin doğrusunun hafriyat olduğunu anlayabiliriz. Umarız faydalı olur. Türkçe sınavlarında başarılar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir