Hentbol Kaç Kişiyle Oynanır? Hentbolda 1 Takımda Kaç Kişi Var?

Herkese iyi günler dileriz değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere hentbol takımı kaç kişiden oluşur, hentbolda 1 takımda resmi olarak toplam kaç kişi vardır onu anlatacağız.

Hentbol elle oynanan bir spor dalıdır. Futbolun elle oynanan versiyonu gibi düşünebiliriz. Hentbolda saha ölçüleri futbolunkinden küçüktür ve haliyle oyuncu sayısı da daha azdır. Peki, hentbolda resmi olarak bir takımda kaç kişi bulunur? Kaleciyle birlikte hentbolda bir takımda en fazla kaç oyuncu sahada olabilir? gibi soruların cevaplarını sizlere iletelim.

Hentbolda Bir Takım Kaç Kişiden Oluşur?

Hentbolda bir takım toplam 7 oyuncudan oluşmaktadır. Daha doğrusu saha içerisinde 7 oyuncu bulunur, yedeklerde de 7 kişi vardır, yani toplam 14 kişi olur. Dediğimiz gibi hentbolda bir takımda toplam 7 (as oyuncu) + 7 (yedekler) =14 oyuncu yer alır. 7’si saha içindeyken 7’si ise yedeklerde bekler. Saha içerisindeki 7 oyuncunun 1’i kaleci diğer 6’sı ise oyun alanı içindedir. Bu değerler resmi sayılardır. Yani hentbol sporunda bir takımda oyunda en fazla 7 kişi bulunabilir. Bunların birisi kalecidir diğer altı kişi ise saha içindeki oyuncu sayısıdır. Yedekler de 7 kişi olur. Yani yedekler + as oyuncular = 14 kişi ediyor.

Bir Hentbol Maçında Sahada Toplam Kaç Oyuncu Olur?

Bir hentbol maçında sahada toplam 14 kişi olur. Çünkü bir takımda sahada as oyuncu olarak maksimum 7 kişi vardır. Haliyle bir hentbol maçında 2 takım olacağı için sahadaki toplam hentbol oyuncusu sayısı 2*7=14 kişi olmaktadır. Buna tabii ki yedekler dahil değildir. Yukarıda da dediğimiz gibi 1 takımda 7 as oyuncu 7 yedek oyuncu vardır. Takımın yedek kulübesinde 7 oyuncu yer alır. Haliyle yedekleri de katarsak bir hentbol maçında aslar + yedekler toplam 2*14=28 kişi bulunur.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir