Hentbol Saha Ölçüleri ve Kalesi Kaçar Metredir?

Merhabalar bu yazımızda sizlere hentbol saha ölçülerini ve kalenin boyutlarını paylaşacağız.

Hentbol el ile oynanan, devrelerin erkeklerde 30 dakika ve kadınlarda 25 dakika olan bir spor dalıdır. Hentbolda bir takın 7 kişiden oluşmaktadır. Aynı futboldaki gibi kalesi vardır ve rakipler birbirlerinin kalelerine gol atmaya çalışırlar. Hentbol için kısaca futbolun el ile oynanan versiyonudur diyebiliriz. Şimdi hentbol saha ölçülerini paylaşalım.

Hentbol Saha Ölçüleri

Hentbol sahasının uzunluğu yani uzun kenarı 40 metredir. Kısa kenarı ise 20 metredir. Yani hentbol sahasının 40×20 lık bir ölçüsü vardır. Aslında hentbol sahasını 2’ye ayırdığımızda bir yarısı 20×20 ‘lik bir kare olur. Diğeri de aynı şekilde 20’ye 20’lik bir kare alan olmaktadır. Kısaca dediğimiz gibi resmi olarak olimpiyatlarda düzenlenen hentbol maçlarının saha ölçüleri 40 metreye 20 metre olmaktadır.

Hentbol sahası ölçüleri | Kaynak: forumdirilis.com
Hentbol sahası ölçüleri | Kaynak: forumdirilis.com

Yukarıdan hentbol sahasının ölçülerinin resmini görebilirsiniz. Yukarıda gördüğünüz gibi hentbol sahası alanında 4, 6, 7 ve 9 metre çizgileri bulunmaktadır. Bunlardan 4 metre çizgisi kale sahasının içerisinde yer alır. Bu çizgi kaleciler için sınır çizgisidir. 6 metre çizgisi kale sahası (ceza sahası) çizgisidir. Yukarıdaki ve aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi yarım çember alanındaki kale sahasının yarıçapı 6 metredir diyebiliriz. Bu 6 metre içerisine kaleciden başka oyuncu girmesi yasaktır. 7 metre çizgisi ise penaltı atışının yapıldığı yerdir. 7 metre çizgisi kale çizgisine paraleldir ve hakemin düdüğüyle kale atışı ile kullanılır. Son olarak 9 metre çizgisi ise serbest atış çizgisi olarak geçmektedir. Kale sahasından 3 metre uzaktadır.

Ayrıca çizgiler arasında 15 cm (santimetre) mesafe bulunmaktadır.

Yukarıdaki resim de bir başka hentbol sahasından görüntüdür. İki resimde aynıdır ikisine bakarak da ölçüleri görebilirsiniz.

Hentbol Kalesi Ölçüleri

Son olarak kalenin ölçülerine gelelim. Hentbol kalelerinin uzunluğu 2 metre ve genişliği 3 metredir. Yani hentbol kalesinin 2×3 ‘lük bir uzunluğu mevcuttur.

Hentbol kale ölçüleri
Hentbol kale ölçüleri

Üst ve yan direklerin boyutları ise 8 cm’ye 8 cm’dir. Yani kale direklerinin 8 santimetre uzunluğu ve enliği vardır. Ayrıca kale direklerinde gördüğünüz gibi şeritler mevcuttur. Bunlar mavi-beyaz renkte oldukları gibi siyah-beyaz vb. diğer renklerde de olabiliyor. Bu şeritlerden iki direğin birleştiği yer 28 santimetredir, diğer şeritlerin uzunluğu ise 20 santimetredir.

Umarız faydalı olur. Teşekkürler iyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir