Herkesin Kullanması Gereken 5 WordPress Eklentisi

WordPress, dünyanın en sık kullanılan internet sitesi hazırlama aracıdır. Piyasada yer edinmeye başladığı günden bu yana geçen sürede kullanım oranları gün geçtikçe daha fazla artmış ve neredeyse yayın yapmakta olan internet sitelerinin pek çoğu WordPress platformunun pratikliği sayesinde WordPress altyapısını kullanır olmuştur.

Bu durumun pek çok farklı sebebi vardır. Ancak şüphesiz bir internet sitesini WordPress altyapısı kullanarak kurmanın en önemli sebeplerinden bir tanesi WordPress’in kullanıcılarına inanılmaz pratiklik sağlayan eklentileridir.

WordPress altyapılı sitelerde aklınıza gelebilecek her konu ile ilgili eklenti bulmak mümkündür. Hal böyle olunca WordPress siteye sahip olan kişilerin akıllarına bu eklentilerden en işlevsel olanlarının hangisi olduğu sorusu gelmektedir.

Biz de bu yazımızda WordPress sitesi bulunan kişiler için olmazsa olmaz 5 eklentiden bahsetmek istiyoruz. Dilerseniz başlayalım.

Başlıklar

Autoptimize Eklentisi

WordPress sitesi olan kişilerin akıllarına sitenin veri tabanı ve sunucuları ile ilgili birtakım sorular gelebilir. Her ne kadar profesyonel bir hosting sağlayıcı sunucularında yer alan sitelere maksimum dosya kapasitesini bünyesinde barındırma imkânı sunuyor olsa da bu miktarın da elbette ki bir sınırı vardır.

Sitenizde yer alan içeriklerin ve özellikle medya dosyalarının boyutlarının sitede yayınlanan hallerinin site hızına etkileri olacaktır. Belli bir boyuta kadar sitede yaşanacak olan hız kaybının site kullanımına bir etkisi olmayacağı gibi çok büyük çaplı internet sitelerinde yer alan içeriklerin sürekli kullanıcılara gösterilebilmesi için güçlü bir hosting olmazsa olmazdır. Ancak bunun yanı sıra sitedeki gereksiz arka plan kod parçacıklarının siteden temizlenmesi ve bazı komut dosyalarının site veri tabanında sıkıştırılarak çalıştırılması bu noktada sitenin optimizasyonuna ciddi katkılar sunmaktadır.

Bu konuda Autoptimize eklentisi alanında en iyisidir. Toplamda aldığı 1 milyondan fazla indirme ve 27 dilde destek sağlamasının yanı sıra WordPress platformunda 900’den fazla puanın 824’ünün 5 yıldız olması eklentiyi benzersiz kılan bir başka özelliğidir.

Autoptimize eklentisini kullanarak sitenizin performansını ciddi ölçüde arttırabilirsiniz. Autoptimize eklentisi adından da anlaşılacağı üzere sitenin performansını arttırıcı ölçüde stil ve komut dosyalarını otomatik olarak tespit ederek sıkıştırır. Bununla birlikte sitenin backend kısmında yer alan CSS, Javascript ve html dosyalarının boyutlarını da sitenin işleyişini bozmadan minimize etme özelliği göstermektedir.

Yoast SEO Eklentisi

Bir internet sitesi denildiğinde herkesin aklına şüphesiz artık bu sitenin arama motorlarıyla uyumlu bir şekilde çalışması da gelmektedir. WordPress siteler de pek çok farklı işlem için olduğu gibi bu işlem için de çok fazla eklenti yer almaktadır.

Ancak sitenizin arama motorları ile en uyumlu şekilde çalışmasını sağlayan WordPress eklentisi şüphesiz Yoast SEO eklentisidir.

WordPress platformunda yer alan sitelerin tamamı eksenindeki 5 milyondan fazla indirme sayısı 42 farklı dilde desteği ve aldığı 27.000’den fazla puanın tam olarak 25.525 tanesinin 5 yıldız olması Yoast SEO eklentisini bu noktada eşsiz kılmaktadır.

Peki Yoast SEO’yu rakiplerinden ayıran en önemli özelliği nedir? Cevap için çok fazla düşünmeye gerek yok. Kullanıcılarına pratik ve anlaşılır kullanım sunması ve bir sitenin SEO işlemi için gerekli olan tüm noktalarda destek sağlaması. Bununla birlikte Yoast SEO anlamında sadece eklenti olarak değil; aynı zamanda kendi internet sitesi üzerindeki güncel blog yazılarıyla da en yeni SEO eğilimlerini takip edebileceğiniz geniş bir SEO rehberi de sunmaktadır.

Sitenizin arama motorları tarafından fark edilmesini kolay bir şekilde sağlayabileceğiniz Yoast SEO eklentisi tamamen ücretsiz bir eklentidir ve sanıldığının çok daha üzerinde müşteri desteği sunmaktadır.

Jetpack Eklentisi

Jetpack, WordPress’i geliştiren ekip olan Automattic tarafından yazılan ve her WordPress sitenin ihtiyacı olan bir eklentidir. Jetpack eklentisinin rakiplerinden en önemli farkı bu eklentiyi kullanarak sitenizi sadece tek bir alanda değil; pek çok farklı alanda geliştirme ve eksiklerini giderme şansına sahip olmanızdır.

Jetpack’in kurulumunun ardından sitenizde yapılmasını sağladığı ve her site için olmazsa olan hizmetlerden bazıları şunlardır:

  • Sitenin tamamının otomatik olarak günde bir kez ya da daha sık yedeklenmesi.
  • Otomatik tehdit veya casus yazılım taraması
  • Bir sorun ile karşılaşılması halinde nedeninin kolayca tespiti için sitede yapılan her değişikliğin kaydı
  • Doğrudan WordPress sunucularından gelen ve altyapı olarak bu sunucuları kullanan site için gerekli olan CSS ve JavaScript dosyaları
  • Sitenizin takipçilerini görme ve analiz etme imkânı sunan detaylı Analytics verileri
  • Seçtiğiniz temanın otomatik mobil desteği
  • Otomatik sosyal medya paylaşım seçenekleri. Yani, bir içeriği sitede yayınlanır yayınlanmaz sitenize ait veya istediğiniz başka bir sosyal medya hesabından otomatik olarak paylaşmanızı sağlayan destek
  • Ve en önemlisi WordPress kurucularının kullanıcılarına sunmuş olduğu kaliteli destek ve güven

Jetpack eklentisi adından da anlaşılacağı üzere WordPress sitenize jet motoru takılmış gibi bir etkide bulunmaktadır. Bunun anlamı şudur: Kısa sürede sitenizin ihtiyaç duyacağı her türlü destek Jetpack paketi ile sağlanacaktır.

İlk günden itibaren toplamda 5 milyondan fazla indirilmiş olması ve kullanıcılarından aldığı 900 5 yıldız puanıyla Jetpack WordPress siteniz için olmazsa olmaz eklentiler arasında yer almaktadır.

Akismet Eklentisi

Her ne kadar zararlı etkileri artık kanıtlanmış olsa da ne yazık ki bazı web siteleri kısa vadeli olumlu etkileri nedeniyle spam botlar ile sitelerin yorum kısımlarını kirletmekten çekinmiyorlar. Bu durumun yaratmış olduğu kirlilik ilgili siteyi olduğu gibi elbette ki spam yorumlar ile kirlettiği web sitelerini de olumsuz etkilemektedir. Kimse sitesinde yer alan bir içeriğin altında anlamsız yorumlar ve spam linkler görmek istemez.

Sıradaki eklentimiz bu noktada WordPress’te yer alan en kaliteli anti-spam eklentisi olan Akısmet.

Akısmet eklentisi sitenize gelebilecek sahte yorumlar, spam iletiler ve sahte profillerin önüne koyabileceğiniz en iyi engeldir. Eklentinin bu özelliği sayesinde sitenizin SEO’su açısından da oldukça faydalı bir işlem gerçekleşmiş olacaktır. Zira hepimizin de bildiği üzere arama motorları içerisinde sahte üyelerin spam gönderilerinin yer aldığı internet sitelerini hiç ama hiç sevmemektedir.

Akismet eklentisi siteye gelen ve spam olduğunu düşündüğü tüm yorumları sitenin yöneticisine iletmektedir. Bu sayede sitenizdeki bir içeriğe yorum eklemeyi serbest hale getirseniz dahi spam yorumları ve özellikle sahte üyelikleri henüz başlamadan bitirmiş olacaksınız.

Akismet eklentisi 5 milyondan fazla indirmesi ve gelen 900’e yakın geri bildiriminin 746’sından 5 yıldız almayı başarmış olmasıyla kalitesini kullanıcıları nezdinde de kanıtlamış bir WordPress eklentisidir.

Google XML Sitemaps Eklentisi

WordPress sitenizi kurduktan sonra sitenizin Google botları tarafından ziyaret edilmesini sağlamak amacıyla sürekli güncellenecek bir site haritasını .txt formatı ile sitenizin tanımlı olduğu Google Webmaster platformu üzerinden eklemeniz gerekmektedir.

Bu ekleme işlemini elle yazılan internet siteleri için siteyi yazan yazılımcının düzenlemesi gerekirken WordPress sitelerin sunmuş olduğu eşsiz eklentilerden olan Google XML Sitemaps eklentisi ile otomatik olarak bu işlem gerçekleştirilir.

2 milyondan fazla indirilen ve 27 dilde kullanıcılarına destek sunan oldukça gelişmiş bir eklenti olan Google XML Sitemaps eklentisinin kullanıcılarının tümünden aldığı 2.100 geri bildirim puanından 2.006 tanesinin 5 yıldız olması uygulamanın başarısını kanıtlar niteliktedir.

Her web sitesinin arama motorları tarafından doğru taranması için zorunlu olan site haritası dosyasının pratik bir şekilde Google XML Sitemaps uygulaması ile oluşturulması WordPress’in pratikliğinin ne kadar değerli bir sonuç doğuracağını bir kez daha gözler önüne sermektedir.

Google XML Sitemaps eklentisinin en önemli artılarından bir diğeri ise eklentinin dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google ile en uyumlu çalışan eklenti olmasıdır. Bu sayede sitenize arama motorları üzerinden gelecek organik trafiği de kolayca yükseltebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir