Herkesin Sahip Olması Gereken 8 Teknoloji Alışkanlığı

İyi teknoloji alışkanlıkları sadece teknoloji meraklıları değil, herkes için faydalıdır. İnternet ve bilgisayarlar hayatımızın tam ortasındayken bazı alışkanlıkları edinmek yararlı olacaktır. İşte herkesin sahip olması gereken 8 teknoloji alışkanlığı:

  1. Sazan Avı, Dolandırıcılık ve İnternet Mitleri Hakkında Uyanık Olun

İnternet her zaman dolandırıcılar, sahtekarlar ve muhtemelen her gün farkında olmadan karşılaştığımız çeşitli yanlış bilgilerle doludur. Bazen direk olarak zararlıdır. (Banka şifrenizi ele geçiren bir sahte mail gibi) bazen de viral reklamlarla gelen yanlış yönlendirmeler gibi zararsız. Her iki durumda da bu sahtekarlıklara karşı temkinli olmalı, internette kandırılmaktan kaçınmalısınız. Unutmayın; eğer internette karşılaştığınız bir teklif şüpheli görünüyorsa muhtemelen öyledir.

  1. Güvenli Parolalar Kullanın

Güvenli bir şifrem olduğundan eminim diye düşünüyorsanız bile yanılıyor olabilirsiniz. Akıllı numaralar sizi günümüzün hackerlarından korumuyor ve sürekli güvenlik ihlalleriyle karşı karşıya kalabileceğiniz bu çağda daha dikkatli olmanız gerekiyor. Parolalarınızı bir tarayıcıya kaydetmek de oldukça güvensizdir. Bu nedenle LastPass gibi başarılı bir şifre yöneticisi kullanmak faydalı olabilir.

  1. Bilgisayarınızı Yedekleyin

Bunu muhtemelen yüzlerce kez duymuşsunuzdur ama her klişenin klişe olmasının bir sebebi vardır. Veri kaybının gerçekleşme olasılığını düşük görürsünüz ancak bu bir gün herkesin başına gelir. Hayal kırıklığı yaşamamanın tek yolu güncel bir yedeğe sahip olmaktır. Hiç bir profesyonel bilgisayar bilgisi gerektirmeyen basit arayüzlerle bilgisayarınızın yedeğini alabilirsiniz. Buna pişman olmayacaksınız.

  1. Google’ı Profesyonelce Kullanın

Eğer meraklı insanların bu kadar şeyi nasıl bildiğini bir gün merak ettiyseniz işte bizim sırrımız: Biz Google ile ilgili her şeyi biliriz. Doğru Google kullanma becerileriyle yaşadığınız tüm teknik sorunlarla ilgili bilgileri bulabilir ve başkasından yardım istemek zorunda kalmadan kendiniz çözebilirsiniz. Google aramalarını hızlandırmak ve güçlendirmek için tavsiye edilen ipuçlarını inceleyin.

  1. Bir Ürün İçin Çok Fazla Ödeme Yapıp Yapmadığınızı Düşünün

Teknoloji ucuz değildir ancak bütçemize zarar verir hale gelmesi de gerekmez. Size pahalı malum “altın kaplamalı hdmi kablolar” satın almanız ya da henüz eskisini kullanabilirken yeni cihazlar satın almanız gerektiğini aşılayan bir çok teknoloji efsanesi var. Teknolojik ürünler satın alırken internetteki sıcak fırsatları takip edin.

  1. Halka Açık Wi-fi’lerde Güvenli Kalın

Wi-fi’ye bağlanmanız gerektiğinde yakınlardaki Starbucks’ın şifresiz ağına bağlanmak cazip bir seçenek olabilir. Bu aynı zamanda sizi her türlü sanal saldırıya açık bir hedef haline getirir. Güvenliğiniz konusunda endişelenmek zararsız değildir. Mümkün olduğunca paylaşımı ve SSL’yi kapatarak güvende kalın.

  1. Masaüstünüzü ve Sabit Diskinizi Karmakarışık Tutumayın

Masaüstünüz karman çorman görünüyorsa biraz temizlik yapmanın vakti gelmiştir. Dağınık bir masaüstü dosyaları bulmanızı zorlaştıracağı gibi aynı zamanda bilgisayarınızı yavaşlatabilir. Dağınık masaüstünüzü kontrol altında tuttuğunuzda aradığınızı bulmanız kolaylaşır ve harcayacağınız zaman da o kadar az olur.

  1. Sosyal Medyadaki Gizlilik Ayarlarınızı Düzenli Olarak Denetleyin

Zaten Facebook gibi sosyal ağların gizlilik açısından çok güvenli olmadığını biliyorsunuzdur. Ne yazık ki bilgilerinizi gizli tutmanın tek yolu (hesabı kapatmak dışında) gizlilik ayarlarınızı düzenli olarak denetlemektir. Bu ayarların her birinin ne yaptığını öğrenin ve bunları kişisel tercihlerinize göre düzenleyin.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir