Herşey Nasıl Yazılır? Bitişik mi Ayrı mı?

Cümleten selamun aleyküm arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere herşey kelimesi bitişik mi yoksa her şey şeklinde ayrı mı yazılır kanıtıyla birlikte paylaşacağız.

Günlük hayatta en çok kullandığımız ve belki de Türkçe’mizde doğru yazılışını en çok karıştırdığımız kelimelerden birisi “herşey” kelimesidir. Peki bu kelime bitişik mi yazılıyor yoksa ayrı mı şimdi Türk Dil Kurumu’na göre paylaşalım.

Herşey Nasıl Yazılır?

  • Her şey ✓
  • Herşey ×

Arkadaşlar herşey kelimesi bitişik değil “her şey” şeklinde ayrı yazılmaktadır. Yani kelimenin doğru yazılışı arasında boşluk olacak şekilde “her şey” ‘dir. Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi TDK’nın resmi sitesinde de her şey birleşik olarak değil ayrı olarak yazılmaktadır.

Özellikle bu kelime öbeği sınavlarda çok soruluyor. Çünkü dediğimiz gibi en çok karıştırılan kelime öbeklerinden birisi “her şey” dir. Bu yüzden deneme sınavlarında, okul sınavlarında vb. sınavlarda bu tarz kelimelere dikkat ediniz. Hemen hemen hepsi birleşik değil ayrı yazılmaktadır. Mesela “her gün” ve “her yer” gibi kelime öbekleri de aralarında boşluk olacak şekilde yani ayrı şekilde yazılmaktadır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir