Heycan mı Heyecan mı? TDK’ya Göre Doğru Yazılışı Hangisi?

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere heycan mı yoksa heyecan mı hangisi doğru yazılıştır onu anlatacağız.

Dilimizde bazı kelimelerin yazılışları karıştırılabiliyor. Özellikle bazı kelimeler telaffuz edildiği gibi yazıldığı düşünülüyor. Mesela heyecan kelimesi bunlardan birisi. Heyecan kelimesini hızlı şekilde telaffuz ettiğimizde ağzımızdan “heycan” olarak çıkar. Haliyle öğrenciler bu kelimenin doğru yazılışının hangisi olduğunu karıştırabiliyor. Şimdi sizler için TDK’ya göre heycan mı yoksa heyecan mı doğrudur kanıtıyla birlikte anlatacağız.

Heyecan mı Heycan mı? Hangisi Doğru Yazılıştır?

  • Doğru yazılışı ==> ✓ Heyecan
  • Yanlış yazılışı ==> x Heycan

Türk Dil Kurumu’na göre dilimize Arapça’dan geçen, “Sevinç, korku, kızgınlık, üzüntü, kıskançlık, sevgi vb. sebeplerle ortaya çıkan güçlü ve geçici duygu durumu.” ve “Coşku” anlamlarına gelen kelimenin doğru yazılışı “HEYECAN” şeklindedir. Yani TDK’ya göre kelimenin doğrusu heycan değil heyecan olacaktır. Yani bu kelime toplam 7 harfli ve ortadaki harfi yani 4. harfi “e” harfidir. Eğer sınavlarda “heycan” diye bir kelime görürseniz anlayın ki bu kelime hatalı yazılmıştır. Dediğimiz gibi yazım kurallarına göre kelimenin doğru yazılışı Heyecan olacaktır.

TDK’nın resmi sitesine girdiğimizde “heyecan” olarak aratma yaptığımız yukarıda gördüğünüz gibi kelimeye ulaşabiliyoruz. Fakat “heycan” şeklinde aratma yaptığımız herhangi bir sonuç alamıyoruz. Buradan da kelimenin doğrusunun heycan değil heyecan olduğunu anlayabiliyoruz. Kısacası günlük hayatta sıklıkla kullandığımız kelimenin doğru yazılışı heyecandır. Bu kelime her ne kadar telaffuz olarak “heycan” gibi çıksa da yazım kurallarına göre doğrusu “heyecan” olacaktır. Yani ortadaki e harfi düşmez, olduğu gibi yazılır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir