Hıfz (Hafız Olma) Namazı

Herkese hayırlı günler dileriz.Bu yazımızda sizlere hıfz yani hafız olma namazını ve tarifini paylaşacağız.Şimdiden herkese iyi ilimler dileriz.

İbni Abbas (Radıyallahu Anhüma) şöyle anlatmıştır: Bir kere Rasulullah (Sallahu Aleyhi ve Sellem) kendisine: “Cibril Aleyhisselamın hıfz(ezber) hakkında bana öğrettiği bir hediyeyi bende sana hediye edeyim mi?” diye sorduğunda o: “Tabi ki ya Rasulallah!” diye cevap vermiş, Rasulullah (Sallahu Aleyhi ve Sellem) de şöyle buyurmuştur:

“Porselen gibi bir tabağa safranla Fatiha Suresi, Felak ve Nas sureleri, Kul huvellahu ehad ile başlayan İhlas Suresi ile sonuna kadar Yasin, Vakı’a, Mülk ve Haşr surelerini yazarsın. Sonra üzerine temiz su döker yazılar suya karışınca aç karnına içersin.

Bu suyu 3 miskal (takriben 13 gram) günlük sakızı, 10 miskal (43 gram) beyaz şeker, 10 miskal (43 gram) da bal ile birlikte içersin.Bundan sonra her rekatta 50 kere Fatiha Suresi, 100 kere de İhlas Suresi okuyarak iki rekat namaz kılar ve ertesi gün oruç tutarsın.

Böyle yaparsan inşaallah senin üzerinden kırk gün geçmeden hafız olursun.Tabi ki bu müjde buna karşı sadık bir imana samimi bir inanca sahip olan kimse içindir.” şeklinde buyurmuştur.

İbn-i Abbas (Radıyallahu Anhüma) şöyle demiştir: “Biz bunu denedik, Nebi (Aleyhisselam)’ın buyurduğu gibi bulduk, Müslüman olma nimetinden sonra en çok Rasulullah (Aleyhisselam)’ın bana bunu öğretmesine sevindim.”

Zühri(Rahimehullah) şöyle buyurmuştur: “Biz bunu tecrübe ettik,çok faydalı bulduk.”

İsam (Rahimehullah) şöyle demiştir: “Ben bunu içtiğimde 55 yaşındaydım, henüz bir ay bile geçmeden ezber gücümde anlatamayacağım kadar artık buldum.”

Şa’bi (Rahimehullah) şöyle demiştir: “Kur’an-ı ezberleyebilmek için 1700 tane dua ezberledim fakat bundan daha faydalı birşey bulamadım.”

Kaynak=Cübbeli Ahmet Hoca / Lalegül Dergisi

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir