Hızlı ve Ücretsiz QR Kod Oluşturma Nasıl Yapılır? (QR Karekod Yapılışı)

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere ücretsiz QR Karekodu nasıl oluşturulur onu anlatacağız.

Karekod veya QR Kodu elektronik makineler tarafından okunabilen bir barkod çeşididir. QR kodundaki QR’ın açılımı “Quick Response” demektir. Türkçe karşılığı ise “Hızlı cevap” anlamına geliyor, ama ülkemizde ismi “Karekod” olarak geçmektedir. QR kodları birçok yerde karşımıza çıkabiliyor. Bu kodlar sayesinde hızlı şekilde internetten o kodda tanımlı web siteye giriş yapabiliyoruz. Sizler de ücretsiz olarak kendinize ait QR kodu yani karekod oluşturabilirsiniz. Şimdi sizlere QR kodu nasıl oluşturulur kısaca anlatalım.

QR Kodu (Karekod) Nasıl Oluşturulur?

QR kodu oluşturmayı birçok web sitesi üzerinden ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Bugün sizlere 2 farklı site üzerinden ücretsiz ve hızlı şekilde QR kod nasıl oluşturulur onu göstereceğiz.

QR Karekod Oluşturma 1. Yöntem:

Ücretsiz ve hızlı karekodu canva.com sitesinden oluşturabiliyoruz. İlk olarak canva.com’a üye olup giriş yapın.

1-) Canva sitesinden üst menüden “Kaynaklar > QR Kodu” kısmını açıyoruz.

2-) Ardından karşımıza aşağıdaki gibi bir bölüm açılacak. Buradan “Yeni bir tasarımda kullan” butonuna basıyoruz.

3-) Sonrasında “Özel boyut” seçeneğine tıklıyoruz.

4-) Buradan tasarımızı kaça kaç boyutta yapacaksak onu yazıyoruz. Ardından “Yeni tasarım oluştur” butonuna basıyoruz.

5-) Sonrasında karşımıza yeni bir sayfa açılacak. Burada sol tarafta aşağıdaki gibi bir bölüm çıkacak. Buraya QR kodumuz için site adresimizi giriyoruz. Yani başka birisi bu QR kodu açtığınızda otomatikman buraya yazdığınız linke giriş sağlamış olacaktır. Buraya QR kodu için site adresinizi veya hangi siteyi istiyorsanız onun adresini yazmanız gerekiyor. Ardından “Kod oluştur” butonuna basıyoruz.

6-) Böylelikle QR karekodumuz hazırlanmış oldu. Dilerseniz boyutlarını küçültebilir veya büyültebilirsiniz.

Oluşturduğunuz QR kodunu resim olarak png veya jpg formatında bilgisayarınıza indirebilir ve istediğiniz yerde ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Canva’dan indirme yapmak için sağ üstteki “Paylaş” butonuna basmanız gerekiyor. Ardından “İndir” butonu gözükecektir.

QR Karekod Oluşturma 2. Yöntem:

Diğer karekod oluşturma yöntemimiz ise “tr.qr-code-generator.com” sitesini kullanmaktır. İlk olarak bu siteye giriş yapıyoruz. Ardından karşımıza direkt olarak aşağıdaki sayfa açılacak. Burada karekodunu oluşturmak istediğimiz sitenin linkini yazıyoruz.

Sonrasında otomatikman QR kodumuz sağ tarafta gözükmüş olacak.

Ardından QR kodu bilgisayarınıza indirip kullanmaya başlayabilirsiniz. 2 yöntem de gayet hızlı ve ücretsizdir. Yapmanız gereken tek şey sitelere üye olmaktır. Bu sitelere ücretsiz üye olarak QR kodu oluşturabilirsiniz.

Paylaştığımız 2 farklı yöntemle de QR kodu oluşturabiliyorsunuz. Teşekkürler iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir