Hoşçakal Nasıl Yazılır? (Hoşcakal – Hoşça kal) Doğru Yazılışı Nedir?

Herkese merhabalar bu yazımızda sizlere hoşçakal kelimesinin doğru yazılışı nedir onu paylaşacağız.

Arkadaşlarımızdan ayrıldığımızda veya bir kişiyle vedalaşırken genellikle söylediğimiz kelimelerden birisi de “hoşçakal” ‘dır. Fakat maalesef bu kelimenin doğru yazılışını bizler de eskiden bilmiyorduk ta ki şu anda doğru yazılımı nedir onu öğrenmiş bulunuyoruz. Evet arkadaşlar hoşçakal herkesin bildiği gibi bitişik mi yazılır yoksa “hoşça kal” şeklinde ayrı mı yazılır şimdi TDK kanıtlı olarak sizlere doğrusunu anlatalım.

Hoşçakal Nasıl Yazılır? Ayrı mı Bitişik mi?

  • Doğru yazılışı ==> ✓Hoşça kal
  • Yanlış yazılışları ==> ×Hoşçakal / ×Hoşcakal

Hoşçakal kelime öbeği Türk Dil Kurumu’nun resmi web sitesine göre bitişik değil ayrı yazılmaktadır. Yani doğru yazılışı “hoşça kal” şeklindedir. Hoşçakal veya hoşcakal olarak bitişik yazılmamaktadır. Bu yüzden sınavlarda vs. çıkarsa lütfen dikkat ediniz. Kelime ayrı yazılmaktadır.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi TDK’nın resmi sozluk.gov.tr web sitesinde de kelime ayrı olarak yazılmıştır. Oradan da inceleyebilirsiniz. Ayrıca bazı kişiler kelimeyi “hoşca kal” olarak da yazabiliyor. Sakın böyle bir hataya düşmeyiniz çünkü “hoşça kal” ibaresindeki ç ve c harfleri bazen yanlış yazılıyor. Siz okuyunca yumuşama varmış gibi geliyor kulağa fakat oradaki c harfi değil ç harfidir. Yani hoşça kal şeklindedir.

Yazımızın sonuna geldik. Umarız faydalı olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir