“Hoşgeldin” mi “Hoş geldin” mi Doğrusu Nedir? TDK’ya Göre Nasıl Yazılır?

Dilimizde yazım kurallarına göre en karıştırılan kelimelerin başında “hoşgeldin / hoş geldin” ikilisi yer alıyor. Şimdi sizlere hoşgeldin kelimesi ayrı mı yoksa bitişik mi yazılır TDK kanıtına göre paylaşalım.

Türkçe sınavlarında yazım kuralları soruları oldukça belirleyici rol oynuyor. Çünkü en çok hata yapılan soru tipleri yazım kuralları, yazım yanlışları sorularıdır. Bu yüzden bazı popüler ve en çok kullanılan kelimelerin yazım kurallarına göre doğrularını iyi bilmek gerekmektedir. Bu kelimelerin başında ise “hoşgeldin / hoş geldin” ikilisi yer alıyor. Aslında kelime “hoş geldiniz / hoşgeldiniz” olarak da geçiyor. Yani kelimenin kibar hali hoş geldiniz şeklindedir. TDK’da da bu geçiyor. Ama hoş geldin de oldukça kullanılıyor. Peki, hoş geldin kelimesi nasıl yazılır, ayrı mı yoksa birleşik mi şimdi onu anlatalım.

Hoş Geldin Nasıl Yazılır? Ayrı mı Yoksa Birleşik mi?

  • Doğru yazılışı ==> ✓ Hoş geldin (ayrı yazılır)
  • Hatalı yazılışı ==> x Hoşgeldin (bitişik yazılmaz)

Türk Dil Kurumu’na göre “Gelen kişiye söylenen selamlama sözü” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı “HOŞ GELDİNİZ” şeklindedir. Yani buradan hoş geldin kelimesinin doğrusunun “HOŞ GELDİN” şeklinde ayrı yazılanı olduğunu anlayabiliriz. Kelime “hoşgeldin / hoşgeldiniz” buradaki gibi birleşik yazılmaz, bu yazılımlar hatalıdır. Kısacası “Hoş geldin” kelimesi bitişik değil ayrı olarak yazılır. Fakat TDK’da doğrudan “hoş geldin” kelimesi sözlükte yer almıyor. Bunun yerine “hoş geldiniz” kelimesi gözüküyor. Fakat oradan da hoş geldinin ayrı yazıldığını anlayabiliyoruz. Şimdi kanıt görseline bakalım.

TDK sözlükte gördüğünüz gibi kelime “hoş geldiniz” şeklinde ayrı yazılmaktadır. Haliyle sondaki “-iz” ekini kaldırdığımızda kelime “hoş geldin” şeklinde olur ve yine de ayrı yazılır. Kısacası “hoşgeldin” bu şekilde yazılış hatalıdır ve doğrusu “hoş geldin” böyle olacaktır. ‘Hoş geldin‘ ve ‘Hoş geldiniz‘ ikisi de birleşik değil ayrı yazılan kelimelerdir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir