Hümeze(Veylüllikülli) Suresi Arapçası, Türkçe Okunuşu ve Türkçe Meali

Herkese hayırlı günler dileriz.Bu yazımızda sizlere Veylüllikülli ile başlayan Hümeze suresinin Arapça’sını, Türkçe okunuşunu ve Türkçe mealini paylaşacağız.Şimdiden hepinize iyi ilimler dileriz.

Hümeze suresi Kur’an-ı Kerim’in 104. suresidir.Toplamda 9 ayetten oluşmaktadır.Fil suresinden bir önceki suredir.

Hümeze Suresi Arapçası

Hümeze suresi arapça
Hümeze suresi arapça

Hümeze Suresi Türkçe Okunuşu

Bismillahirrahmanirrahim.

1–) Veylüllikülli hümezetillümezeh.

2–) Ellezi cemea malevveaddedeh.

3–) Yehsebu enne malehü ehledeh.

4–) Kelle leyümbezenne fil hutameh.

5–) Vema edrakemel hutameh.

6–) Narullahil mugadeh.

7–) Elleti tetdaliu alelefideh.

8–) İnnehe aleyhim mü sadeh.

9–) Fiamedimmümeddedeh.

Not=Lütfen bu sureyi Türkçe okunuşuyla değil de Arapça’sından okuyunuz.Türkçesiyle okuyunca talim,tecvid ve harf hataları olabiliyor.Arapça bilmiyorum diyorsanız youtube’dan surenin Arapça okunuşunu dinleyebilirsiniz.

Hümeze Suresi Türkçe Meali

O Rahman ve O Rahim olan Allah’ın ismiyle!

1–) (İnsanları) arkadan çokça ayıplayan ve yüze tenkidi adet haline getiren (Ahnes ibni Şüreyk, Übeyy ibni Halef ve Velid ibni Muğire gibi) her (kafir) kimse için büyük bir helak (ve sürekli bir yıkım) vardır;

2–) O kimse ki; büyük bir mal yığmıştır da, (aşırı hırsından dolayı) onu tekrar tekrar saymıştır / (kötü gün için) onu bir hazırlık yapmıştır/ onu(; o gözü gibi koruduğu yatırımını bir şeye yoğunlaştırmayıp, nakit para, akar ve eşya gibi) farklı türler yapmıştır/;

3–) O sanmaktadır ki; malı (hiç tükenmeyip) şüphesiz onu (dünyada) ebedi (ölümsüz) kılacaktır!

4–) Hayır! (Onun bu düşüncesi asla doğru değildir!) Andolsun ki; elbette o, (içerisine atılan her şeyi kırıp geçiren) Hutame’ye mutlaka atılacaktır!

5–) Hutame’nin ne (korkunç bir yer) olduğunu sana bildirmiş olan şey de nedir? (Kimse bilemez ki bildirsin! İşte şimdi Ben sana bildiriyorum ki o;)

6–) Allah’ın son derece tutuşturulmuş ateşidir!

7–) Öyle bir şey ki; (İnsan vücudunda tüm uzuvları yiyip bitire bitire sonunda acıyı en çok hisseden uzuv olan ve kötü inançların barınağı durumunda bulunan) kalplerin merkezinin üzerine kadar çıkacaktır!

8–) Şüphesiz ki o (ateş, içerisine hiçbir hava girmeyecek ve kendisinden hiçbir ses çıkmayacak şekilde) onların üzerine sıkıca kapatılmıştır!

9–) İyice uzatılmış birtakım sütunlar içerisinde (elleri ve ayakları zincir ve bukağılara takılı vaziyette kat kat bağlara mahkum edileceklerdir!)

Meal Kaynağı = Mahmud Efendi Hazretleri / Kur’an-ı Mecid ve Tefsirli Meal-i Alisi

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir