Hz. Nuh (a.s.)’ın 3 Oğlu (Sam, Ham ve Yafes) Hangi Irkların Atasıdır?

Cümleten selamun aleyküm değerli takipçilerimiz. Bu yazımızda sizlere Hz. Nûh (Aleyhisselam) peygamberin üç oğlu Sâm, Hâm ve Yâfes hangi ırkların babası sayılmaktadır onun detaylarını paylaşacağız.

Adem (Aleyhisselam)’dan sonra “Beşerin ikinci babası” lakabıyla anılan Nuh (Aleyhisselam)’ın 3 oğlu vardır. Daha doğrusu tufandan sonra kurtulan 3 oğlu yani 3 çocuğu bulunmaktadır. Hz. Nuh (Aleyhisselam)’ın bu üç oğlundan ise günümüzdeki ırklar meydana gelmiştir. Yani araplar, türkler, germenler vb. soy ırkları Nuh (Aleyhisselam)’ın 3 oğlundan türemiştir. Şimdi kısaca detayları anlatalım ardından hangi oğul hangi soyu oluşturuyor onları yazalım.

Nuh (Aleyhisselam) ile birlikte gemiye binenlerin sayısı hakkında birkaç görüş mevcuttur. Bazı müfessirlere göre gemide Nuh (Aleyhisselam) ve eşi + 3 oğlu ve onların eşleri olmak üzere toplam 8 kişi bulunmaktaydı. Bunun yanı sıra gemide 10, 70 ve 80 kişi oldukları da rivayetler arasındadır. Sonuç itibarıyla dünya nüfusu içerisinde az bir kesim oldukları bilinmektedir. Hz. Nuh (Aleyhisselam)’ın 3 oğlu bulunmaktadır. Bunların isimleri ise Sam, Ham ve Yafes‘tir. Ataları kabul edilen ırk soyları ise aşağıda yazılmıştır.

Sam, Ham ve Yafes Hangi Irkların Atası Kabul Ediliyor?

  • Nuh (Aleyhisselam)’ın oğlu Sâm ==> Arap ırkının babasıdır.
  • Nuh (Aleyhisselam)’ın oğlu Hâm ==> Zencilerin (Siyahîlerin) babasıdır.
  • Nuh (Aleyhisselam)’ın oğlu Yâfes ==> Türklerin babasıdır.

Yani biz Türkler olarak Nuh (Aleyhisselam)’ın Yafes isimli oğlunun soyundan gelmekteyiz.

Yazımızın sonuna geldik. Umarız bilgiler faydalı olur. Diğer dini bilgilere “Dini Bilgiler” kategorisi altından ulaşabilirsiniz. İyi ilimler dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir