İç – Dış Döllenme ve İç – Dış Gelişme Kimlerde Görülür? Hangi Canlılarda Bulunur?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere dış döllenme ve dış gelişme yapan canlılar, iç döllenme ve dış gelişme yapan canlılar ve iç döllenme ve iç gelişme yapan canlılar hangileridir, hayvanlar nelerdir onları yazacağız.

Biyolojinin gelişme konusunda karşımıza çıkabilecek bir soru tipi de dış döllenme & dış gelişme ve iç döllenme & iç-dış gelişme yapan hayvanlardır. Gerçekten de biyoloji test sınavlarında karşımıza bu tarz sorulabiliyor.

Dış ve İç Döllenme Kimlerde Görülür?

Öncelikle yumurta ve spermin çekirdeklerinin kaynaşmasına döllenme denir. Dış döllenme ve iç döllenme olarak 2 çeşit döllenme bulunmaktadır. Suda yaşayan hayvanların çoğunda yumurta ile spermin birleşmesi su ortamında gerçekleşir. Örneğin; kurbağa ve balıkların çoğunda, kabuklular ve yumuşakçaları gibi omurgasız canlılarda dış döllenme görülür.

İç döllenme ise spermlerin dişinin üreme kanalına aktarılmasına bağlı olarak döllenmenin dişi canlının vücudu içinde gerçekleşmesi durumudur. İç döllenme, kara yaşamına uyum sağlamış canlılarda (kuş, sürüngen, eklem bacaklılar ve memeliler) ve suda yaşayan bazı canlılarda (kıkırdaklı balıklar, yunus ve balina gibi suda yaşan memelilerde) görülmektedir.

Dış ve İç Gelişme Kimlerde Görülür?

Eğer gelişme vücut dışı ortamda gerçekleşiyorsa dış gelişme, ana canlının vücudunda gerçekleşiyorsa iç gelişme adını alır. Balık, kurbağa, sürüngen ve kışlarda genel olarak dış gelişme görülmektedir. Memelilerde ise genel olarak iç gelişme görülür.

Dış Döllenme ve Dış Gelişme Yapan Hayvanlar Hangileridir?

  • Balıklar
  • Kurbağalar

İç Döllenme ve Dış Gelişme Yapan Hayvanlar Hangileridir?

  • Sürüngenler
  • Kuşlar

İç Döllenme ve İç Gelişme Yapan Hayvanlar Hangileridir?

  • Memeliler

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir