İçgüdü Nedir? Hayvanlardaki Bazı İçgüdüsel Davranışlara Örnekler

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere içgüdü ne demektir ve hayvanlardaki bazı içgüdüsel davranışlara örnekler nelerdir onları paylaşacağız.

İçgüdü Nedir?

Hayvanların öğrenme olmaksızın otomatik bir şekilde gerçekleştirdiği karmaşık davranış olaylarına içgüdü denir. İçgüdülerin oluşumunda öğrenme etkili değildir ancak bu davranışlar bilinçli olarak gerçekleştirilir. İçgüdüsel davranışlar bir türün bütün bireylerinde görülür. İçgüdüler türün haberleşme, yuva yapımı, göç etme, beslenme ve korunmasını sağlayan, dolayısıyla hayatta kalma şansını artıran davranışlardır. İçgüdüler canlının karşılaştığı sorunlara karşı hazır cevap oluşturmasını sağlar. Sinir ve hormonal sistem içgüdü oluşumunda etkilidir.

Hayvanlarda içgüdüsel davranışların kontrol merkezi hipotalamustur. İç ve dış çevrede meydana gelen değişimleri ile uyarılan hipotalamus vücutta gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlayarak içgüdüsel davranışları başlatıcı uyarıyı oluşturur. Organizmadaki fizyolojik değişiklikler içgüdüleri başlatabilir. Açlık, susuzluk durumu ve üreme hormonları, göç ve kur yapma gibi durumlar içgüdüsel davranışları başlatır. Mesela kandaki su miktarının azalması homeostesinin bozulmasına sebep olur. İç dengenin bozulması hipotalamusu uyarır. Hipotalamus su içme ve su arama içgüdüsünü başlatır.

NOT = İçgüdüsel davranışlar oldukça karmaşıktır diyebiliriz. İçgüdü bir şeyden öğrenilerek ortaya çıkmaz, vücutta otomatik olarak gerçekleşir. Fakat organizma ne yaptığının farkındadır. İçgüdülerin yanı sıra refleksler ise bilinçsizce gerçekleştirilen basit davranışlar olarak tanımlanmaktadır.

Hayvanlardaki İçgüdüsel Davranışlara Örnekler

  • Somon balıklarının üremek için atalarının yaşadığı nehirlere göç etmesi.
  • Kuş sürülerinin genellikle V şeklinde bir uçuş modeliyle uçmaları.
  • Kuşların kendi türlerine has yuva örmeleri.
  • Yumurtadan çıkan deniz kaplumbağalarının hemen denize doğru koşmaları.
  • Arıların güneşe göre yön bulmaları ve besin yönünü dans ederek diğer arılara anlatmaları.
  • Ördek yavrularının suya girdiklerinde hemen yüzebilmeleri.
  • Meksika körfezinde yumurtadan çıkan tatlı su yılan balıklarının atalarının bulunduğu tatlı su nehirlerine geri dönmeleri.
  • Bir çok kuş ve balık türünün sıcaklığa ve besin miktarına göre göç etmeleri.
  • Arıların altıgen şekilli petek yapmaları.
  • Örümceklerin avlanmak için ağ örmeleri.

Ve benzeri gibi durumlar hayvanlardaki içgüdüsel bazı davranışlara örnek verilebilir.

Diğer biyoloji konu anlatımı ders notalarına “Biyoloji” kategorisinden ulaşabilirsiniz. Herkese iyi çalışmalar ve sınavlarda başarılar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir