İdeal İşlemci Sıcaklığı Kaç Derecedir? (Normal İşlemci Derecesi)

Selamlar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere ideal işlemci sıcaklığı kaç derecedir onu paylaşacağız.

Bir bilgisayarın en önemli parçalarından birisi işlemcidir. Bilgisayar kullanırken işlemcinin sıcaklığına göre bilgisayarın performansı düşebiliyor. Çok çalışan bilgisayarın işlemcileri de aynı oranda ısınabiliyor ve bilgisayar yavaşlayabiliyor. Hatta bilgisayarın işlemcisi aşırı ısınırsa bilgisayar kendiliğini otomatikman kapatabiliyor. Bu gibi durumlardan dolayı bilgisayarın işlemcisinin sıcaklığını takip etmemiz gerekmektedir. Peki, ideal işlemci sıcaklığı kaç santigrat derecedir? Normal işlemci sıcaklığı, çalışan bilgisayarda işlemci sıcaklığı kaç derece olmaktadır şimdi kısaca hakkında bilgi verelim.

İdeal İşlemci Sıcaklığı Kaç Derece?

Çoğu bilimsel ve resmi kaynağa göre bir bilgisayarda ideal işlemci sıcaklığı 35-50 derece aralığındadır. Daha doğrusu bilgisayar ağır bir program çalıştırmadığında, normal seyrinde devam ettiğinde işlemci sıcaklığı 35-50 C derece aralığında olmaktadır. Eğer bilgisayarda program açıksa, oyun açıksa işlemci sıcaklığı ortalama 60-85 derece aralığına yükselmektedir. Yani kısacası eğer bilgisayar boştaysa, PC boştayken işlemci sıcaklığı 35-50 derece aralığında seyreder. Eğer bilgisayar yük altındaysa, yani bilgisayarda program, oyun vb. şeyler açıksa işlemci 60-85 derecelere kadar çıkabilir.

İdeal işlemci sıcaklığı:

  • Boştayken ideal işlemci sıcaklığı = 35-50 derece arasında
  • Yük altındayken ideal işlemci sıcaklığı = 60-85 derece arasında

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi işlemci yani CPU’nun sıcaklığı 51 C° derecedir. Bu bilgisayarda normal 4-5 tane internet sekmesi açıktır ve herhangi bir program açık değildir. Ayrıca bu laptop sıcaklığıdır. Eğer masaüstü bir bilgisayarda kontrol ederseniz işlemci sıcaklığı daha düşük olabilir. İşlemci sıcaklığını ölçmek için “Speccy” programını kullanabilirsiniz.

İşlemci sıcaklıklarını kısaca yazalım:

  • İdeal, boştayken, normal çalışan bilgisayarda işlemci sıcaklığı ==> 35-50 Derece aralığında
  • Yük altındayken, program, oyun çalıştıran bilgisayarda işlemci sıcaklığı ==> 60-85 Derece aralığında
  • Aynı anda birçok program ve oyun çalıştıran bilgisayarda işlemci sıcaklığı ==> 85-95 Derece aralığında

Ek olarak belirtmek gerekir ki laptop bilgisayarlar normal masaüstü bilgisayarlara göre daha çok ısınmaktadır. Haliyle laptopların işlemcileri daha çabuk ve daha sıklıkla ısınabilir. Ama dediğimiz gibi normal çalışan bir bilgisayarın işlemci sıcaklığı yani CPU sıcaklığı 35-50 derece arasındadır. Eğer işlemci CPU sıcaklığı sürekli bir şekilde 90-100 derece civarlarını geçiyorsa bilgisayarınızı temizlemenizi öneririz. Özellikle laptoplar çabuk tozlandığı için çabuk ısınabiliyor. Bu yüzden PC temizliği yaparak işlemci sıcaklığının ısınmasını azaltabilirsiniz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir