İdrar Rengine Göre Sıvı Tüketimi ve Hastalıklar Hakkında Kısaca Bilgiler Nelerdir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere idrar rengine göre vücuttaki sıvı tüketimi nasıldır, hangi hastalıkların başlangıcını belirtir kısaca hakkında bilgiler vereceğiz.

Çok su tüketimi yaptığımızda idrarımız açık renkli çıkar. Su tüketimini az yaparsak yani gün içerisinde çok az su içersek bu sefer de idrarımızın rengi koyu olur. Bu durumda idrar rengine göre bilim adamları vücudun sıvı oranını, vücuda giren su miktarını veya hastalık durumlarını belirleyebiliyorlar. Şimdi sizler için idrar rengine göre vücutta hangi miktarda su tüketilmiş veya hastalık başlangıcı olmuş mu kısaca onu görsel eşliğinde paylaşalım.

İdrar Rengine Göre Vücuttaki Sıvı Tüketimi Hakkında Bilgiler

  • İdrarın rengi açık sarı ise ==> Yeterli su tükettiğinizi gösterir.
  • İdrarın rengi koyu sarı-turuncu ise ==> Az su içilmiş idrar rengidir.
  • İdrarın rengi kahverengi-kırmızı ise ==> Kan idrara karışmış olabilir. Ciddi bir durumdur.
  • İdrarın rengi köpüklü ise ==> İdrara protein karışıyor olabilir. Ciddi bir durumdur.

Yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi arkadaşlar eğer idrarınızın rengi açık sarı ise bu durumda vücudunuz yeterli suyu tükettiğini gösterir. İdrar rengi koyu sarı ve turuncu karışımı ise gün içerisinde az su içilmiş anlamına gelir. Fakat idrarın rengi kahverengi veya kırmızı karışımları ise kan idrara karışmış olabilir ve bu durum ciddidir. Bu yüzden eğer idrarınız kahverengi ve kırmızı renklerinde akıyorsa en kısa zamanda doktora görünmenizi tavsiye ederiz. Aynı şekilde idrarınız köpüklü ise bilim adamları bu idrara protein karışmış olabilir diyorlar. Haliyle bu durum da ciddi sonuçlar doğurabilir. Eğer idrarınız köpüklü akıyorsa aynı şekilde en kısa zamanda doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir