İllüzyon ve Halüsinasyon Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere birbirleriyle çok karıştırılan illüzyon ve halüsinasyonun ne demek olduklarını ve ayrıca bunların arasındaki farkların neler olduklarını paylaşacağız. İyi okumalar ve iyi çalışmalar dileriz.

Başlıklar

İllüzyon (Yanılsama) Nedir?

Var olan bir nesnenin gerçekte olduğundan farklı algılanmasına illüzyon denir. Yanılsama fiziksel olaylar ya da psikolojik yaşantılardan kaynaklanır. Psikolojik ve fiziksel illüzyon olmak üzere 2 kısma ayrılır.

Psikolojik illüzyon bireyin içinde bulunduğu psikolojik koşullardan, geçmiş yaşantılardan kaynaklanan illüzyondur ve kişiden kişiye değişir. Rüzgârın ve dalların çıkardığı sesi merdivenden yukarı doğru çıkan hırsızın ayak sesleri olarak algılamak psikolojik illüzyona örnektir.

Fiziksel illüzyon ise duyu organlarının yapısından veya uyarıcının özelliklerinden kaynaklanan illüzyondur. Her insanda aynı yanılgıya yol açar. Yarısı su dolu olan bardağın içindeki kaşığın kırık görünmesi fiziksel illüzyondur. Alttaki resimden fiziksel illüzyonlu su dolu bardağın görüntüsüne bakabilirsiniz.

Halüsinasyon (Sanrı) Nedir?

Gerçekte var olmayan bir uyarıcının algılanmasına halüsinasyon denir. Akıl hastalıklarında, ateşli hastalıklarda ve madde bağımlılığının yol açtığı krizlerde halüsinasyon görülür. Örneğin bir kişinin yıllar önce ölen eşiyle yürüyüşe çıktığını söylemesi halüsinasyondur.

İllüzyon ve Halüsinasyon Arasındaki Farklar Nelerdir?

İllüzyon’un Özellikleri:

  1. İllüzyon için mutlaka bir dış uyarıcıya ihtiyaç vardır. Gece uyanınca askıdaki montu hırsız sanmak illüzyondur.
  2. İllüzyon normal olan her insanda görülebilir.
  3. Fiziksel illüzyonda aynı durum aynı yanılsamayı oluşturur. Çok sıcak havada tüm insanlar asfaltı ıslakmış gibi görür. Psikolojik illüzyonda da genelde korkulardan kaynaklanan yanılgılar söz konusudur. Karanlık bir bahçede yerdeki hortumu yılan sanmak psikolojik illüzyondur.

Halüsinasyon’un Özellikleri:

  1. Halüsinasyon için bir dış uyarıcıya ihtiyaç yoktur. Küçük sarı adamların etrafta dolaştığını söylemek halüsinasyondur.
  2. Halüsinasyon psikolojik ve fizyolojik dengenin bozulduğu durumlarda görülür. Normal insanlarda ancak ateşli bir hastalık geçici olarak sanrıya neden olabilir.
  3. Halüsinasyon görenlerin sanrıları birbirinden tamamen farklıdır. Biri, olmayan sesleri duyduğunu iddia ederken diğeri olmayan şeyleri gördüğünü söyleyebilir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir