Insert Boot Media in Selected Boot Device and Press a Key Hatası Çözümü

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere bilgisayarda verilen “Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key” hatasının çözümü nedir, hatası ne anlama geliyor onu anlatacağız.

Bilgisayar kullanırken bazı hatalarla karşılaşabiliyoruz. Masaüstü ve laptop bilgisayarlarda karşımıza çıkabilecek hatalardan birisi de “Insert Boot Media in selected Boot device and press a key” veya “Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media” hatasıdır. Bu hata genelde masaüstü bilgisayarlarda daha sıklıkla verir. Fakat laptoplarda da verilebiliyor. Hatanın ekran görüntüsü şu şekilde:

Hatanın tam yazılışı şöyle:

“Reboot and Select proper Boot device
or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key”

Peki bilgisayar bu hatayı neden verir ve hatanın çözümü nasıl yapılır onu kısaca anlatalım.

Insert Boot Media in Selected Boot Device Hatasının Çözümü Nasıl Yapılır?

1-) Arkadaşlar öncelikle bu hata genelde bilgisayarı hareket ettirdiğinizde karşınıza çıkıyor olabilir. Yani harddisk yerinden oynadıysa bu hata alınabilir. Çünkü bu hata büyük bir ihtimalle Harddisk probleminden dolayı veriyor. Daha doğrusu HDD’yi yani Harddisk’i bilgisayarınız görmediği için böyle bir hata vermektedir. Bu bakımdan ilk olarak eğer bilgisayarı hareket ettirdiyseniz onu kontrol etmeniz lazım. Mesela geçen gün bir PC kasasına yanlışlıkla çarpmıştım. Sonrasında bu hatayı almıştım. Ardından kasayı açıp HDD’yi düzelttik ve hata otomatikman düzelmiş oldu. Yani ilk olarak bilgisayarınızın kasasını açıp harddiskin kablolarını kontrol edin. Eğer yerinden çıktıysa yerine takın. Ardından büyük ihtimalle hata düzelecektir.

2-) Diğer çözümü ise Bios üzerinden yapılıyor. Eğer bilgisayarınız “Insert Boot Media in Selected Boot Device” hatası alıyorsa dediğimiz gibi ilk olarak 1. maddeyi uygulayın. Sonrasında tekrar hata veriyorsa bilgisayar açılırken BİOS menüsüne giriş yapın. Bios menüsüne girdikten sonra bilgisayarın açılış önceliğini değiştirmeniz gerekiyor. Açılış önceliğini Hard Disk (HDD) yapmalısınız. Ardından bilgisayarın sorunsuz şekilde açıldığını göreceksiniz.

3-) USB’den dolayı bu hata alınabilir. Eğer bilgisayarında USB takılı halde bilgisayarı açıyorsanız bu durumda bu hatayı alıyor olabilirsiniz. USB cihazlar 2. maddede anlattığımız gibi açılış sorunundan dolayı hata verdiriyor olabilir. Yani kısacası USB’yi çıkartırsanız bu hatayı almazsınız. Veya Biostan açılış önceliğini HDD yapmanız gerekiyor. Eğer USB takılı ise açılış önceliği USB’ye gidiyor olabilir. Ondan dolayı da “İnsert Boot Media” hatası veriyor olabilir.

4-) Eğer ilk 3 maddeden hiçbirisi çözüm için yeterli değilse o zaman Harddiskiniz bozulmuş olabilir. Bu durumda ilk olarak bilgisayarınıza format atmayı deneyin veya işletim sistemini onarmayı deneyin. Bu da olmazsa hard diskinizi başka bir bilgisayarda 2. HDD olarak çalışıp çalışmadığını deneyebilir ve HDD’de sorun var mı yok mu, HDD’niz çalışıyor mu çalışmıyor mu öğrenebilirsiniz.

5-) Bunlara ek olarak RAM’den dolayı bu hata da verilebiliyor. Yani HDD gibi RAM de yerinden oynamış olabilir. Bu durumda bilgisayarınızı açarak RAM takılı mı değil mi kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Eğer RAM yerinden oynadıysa yani temassızlık yapıyorsa RAM’i düzelttiğiniz taktirde hata giderilebilir.

Kısacası: Eğer bu hatayı alıyorsanız büyük ihtimal Harddiskiniz yerinden oynamış olabilir. Bu yüzden kasayı açıp harddisk yerine doğru takılmış mı kontrol ediniz. İsterseniz Harddiski çıkartıp en başından tekrar takabilirsiniz, kabloları da doğru şekilde taktığınıza emin olun. Ardından Bios’a girip öncelik ayarını HDD yaparsanız hata büyük ihtimalle çözülmüş olur. Fakat dediğimiz gibi bu hata büyük olasılıkla HDD’nin yerinden çıkmış olmasından dolayı kaynaklanır. HDD’yi doğru şekilde taktığınızda hata düzelecektir.

Bu şekilde hatanın çözümlerini yapabilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir