İnstagram Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Herkese merhabalar değerli arkadaşlar bu yazımızda sizlere instagram arama geçmişi nasıl silinir onu anlatacağız.

Bazen sosyal medyadaki arama geçmişimizi güvenlik açısından temizlemek isteriz. Mesela diyelim ki tatil-gezi fotoğrafları-haberleri görmek istiyoruz bu durumda instagramda aratma kutusuna “tatil veya gezi” yazdık ve arattık. Ardından karşımıza güzel sayfalar çıkıyor ve beğeniyoruz. Buraya kadar sorun yok. Ama yapay zeka o kadar gelişti ki bu arattığınız tatil veya gezi yazısı veri tabanında kayıtlı kalıyor ve instagram sizin karşınıza bu tarz tatil-seyahat-turizm reklamları çıkartıyor. Haliyle sizler de şaşırıyorsunuz bu nasıl olur diye. İşte bu ve bu gibi olaylar yüzünden arama geçmişini silmek bazen işe yarayabiliyor. Geçmiş silindiğinde bu tarz reklamlar da karşınıza büyük ihtimalle çıkmayacaktır.

Şimdi instagram arama geçmişi nereden silinir maddeler halinde onu anlatalım.

1-) Öncelikle arama geçmişi bilgisayar üzerinden instagram’dan maalesef silinmemektedir. Arama geçmişini silmek için mobil cep telefonu instagram uygulamasını kullanmamız gerekiyor. Haliyle öncelikle mobil instagram uygulamasını açıyoruz. Ardından sağ alttaki profil sekmesine basıyoruz. Sonrasında sağ üstteki üç çizgi işaretine basıyoruz.

2-) 3 çizgi işaretine bastıktan sonra ağ en altta “Ayarlar” butonu gözükecek. Ona basıyoruz.

3-) Ardından açılan yerde “Hesap” bölümünün altında “Arama Geçmişi” sekmesi çıkacak. Oraya giriyoruz.

4-) Son olarak buradan ise “Arama Geçmişini Sil” butonuna basıyoruz.

5-) Sonrasında ise karşımıza çıkan uyarıda üstteki resimde gördüğünüz gibi “Evet, eminim” butonuna basıyoruz. Böylelikle arama geçmişini tamamen silmiş oluyoruz.

NOT = Ayrıca instagram üzerinden öneriler bölümünde dm ile sürekli konuştuğunuz kişiler çıkıyor. Bu bölümden birini silmek için o kişiye basılı tutun ve ekrandan gizle seçeneğine basın. Bu durumda öneriler listesinden istediğiniz kişiyi gizlemiş olursunuz. Ayrıca harf geçmişini silmek için de maalesef sadece o kişiyi engellemeniz gerekiyor. Aratma yerine bir harf yazıldığında bir kişinin adı çıkıyorsa o kişi muhtemelen sizin takip ettiğiniz birisidir. Bu yüzden çıkmaması için kişiyi de silmeniz yani engellemeniz gerekiyor.

Bu şekilde instagram üzerinden arama geçmişlerini silebilirsiniz. Umarız yararlı olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir