Instagram Gönderiye Link (Bağlantı) Ekleme Nasıl Yapılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere instagram üzerinden paylaşımlara, postlara vb. yerlere link ekleme nasıl yapılır onu anlatacağız.

Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya sitesi instagram‘dır. Özellikle facebook’un satın aldığı instagram şuanda facebook’u da geçmiştir diyebiliriz. Hal böyle olunca web site işleriyle uğraşan arkadaşlar bu instagramın gücünü en iyi şekilde değerlendirmek istiyorlar. Mesela instagramda sayfa kurup büyük takipçiler kazanıp bunları kendi sitelerine çekmek isteyebilirler. Bunun için de gönderilere sitenizin linkini paylaşmanız gerekmektedir. Peki Instagram üzerinden gönderiye link nasıl eklenir şimdi anlatıma geçelim.

Instagram Gönderiye Link Ekleme

İnstagram üzerinden maalesef şuanlık gönderilere link eklenemiyor. Daha doğrusu yazı şeklinde eklenebiliyor ama altı mavi çizgili link şeklinde (yani üzerine tıklayınca yeni sayfada açılan link gibi) eklenmesi şimdilik mümkün değildir. Mesela “https://www.mmsrn.com/ornek-paylasim” bu şekilde gönderiye yazıyla yazılabilir fakat üzerine gelindiğinde tıklanma olmaz. Ama eğer sponsor reklamları alırsanız gönderilere yani postlara istediğiniz kadar link ekleyebiliyorsunuz. Fakat bu maalesef ücretli oluyor. Ücretsiz şekilde şuanlık gönderiye link ekleme mevcut değildir diyebiliriz.

Ama hemen ümitsizliğe kapılmayın. Bunların da taktiği bulundu. Eğer instagram üzerinden sitenize link vermek isterseniz bunun çok güzel bir yöntemi mevcuttur. O da biyografi’ye yani profile link eklemektir. Yani şöyle örnekle açıklayalım. Diyelim ki bir gönderi paylaştınız ve o gönderiye link(bağlantı) eklemek istiyorsunuz. Bu durumda gönderilere bağlantı ekleyemediğiniz için linki biyografi(profil) kısmınıza ekleyin. Ardından gönderiye yani paylaşım yaptığınız posta da “>>>Detaylı bilgi için biyografimdeki (profilimdeki) linke tıklayınız…<<<” tarzında dikkat çekici mesajlar yazın. Ardından takipçileriniz o postu görecek ve sonrasında biyografinizde yer alan linke tıklayacaktır. Bu arada bio kısmı dediğimiz yer profil kısmındaki yerdir. Bu yere instagram link eklemenize izin veriyor.

Instagram Profile (Biyografiye) Link Ekleme

Profile link eklemek için öncelikle profil kısmınıza girin. Oradan “Profili Düzenle” butonuna basın.

Ardından açılan sayfadan da aşağıda gördüğünüz “İnternet Sitesi” kısmına linkinizi yapıştırın.

Bu şekilde profilinize link ekleyebiliyorsunuz. Kısacası dediğimiz gibi gönderilere link eklenmiyor fakat gönderiye eklemek istediğiniz linki bu şekilde profilinize eklerseniz ve gönderiye de “<<<Link profilimde>>>” şeklinde bir not düşerseniz sizin takip edenler profilinize bakıp orada bulunan linke basmış olacaklardır. Bu sayede sitelerinize hit çekebileceksiniz. Veya reklam, seo vb. işlemleri ücretsiz yapabileceksiniz.

Eğer 10 Bin Üzeri Takipçiniz Varsa Hikaye Kısmınıza da Link Ekleyebiliyorsunuz

Son olarak eğer instagramda 10 bin üzeri organik takipçiniz varsa paylaştığınız hikayeye link eklemeniz de mümkün oluyor. Evet gönderilere link eklenmiyor ama eğer büyük sayfalarınız varsa hikaye paylaşımı yaparak da link ekleyebilirsiniz ve böylelikle takipçileriniz paylaştığınız bağlantıya tıklayabilir ve sitenize hit gelebilir. Hikaye kısmına link eklemeyi sonraki yazılarımızda detaylı şekilde anlatacağız.

Son olarak kısacası: Dediğimiz gibi gönderiye link eklemek için sponsor reklam vermenizden başka bir çare yoktur. Fakat üstte anlattığımız taktikle profile link ekleyerek takipçilerinizin bağlantıya tıklamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca 10 k üzeri takipçiniz varsa hikayede de link paylaşabilirsiniz.

Bu makalemizde instagram gönderiye link verme yöntemlerini anlattık. Umarız faydalı olur. Herkese iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

  1. paylaşımlara da en kısa zamanda eklenir umarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir