İntegral Sınavlarda Çıkmayacak mı, Sorulmayacak mı? Müfredattan Kaldırıldı mı?

Herkese merhabalar değerli arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere integral sınavlarda çıkmayacak mı, YKS ve AYT sınavlarında integral sorulmayacak mı, resmi açıklama geldi mi kısaca hakkında bilgi paylaşacağız.

MEB tarafından yeni müfredat düzenlemesi yapıldı. Buna göre bazı konular lise konularından kaldırıldı. Yapılan açıklamaya göre matematikten öğrencilerin en sevdiği İntegral konusu kaldırıldı. Gerçekten bazı öğrenciler şokta diyebiliriz. Çünkü türev ve integral matematiğin en baba konularındandır. Türev konusu kaldırılmadı fakat integral kaldırıldı. Şimdi detayları iletelim.

İntegral Matematik Müfredatından Çıkartıldı mı, Sınavlarda Sorulmayacak mı?

İntegral konusu yeni müfredata göre kaldırıldı. Arkadaşlar öncelikle şunu belirtelim ki yeni müfredata göre integral matematik konusundan çıkartıldı fakat bu seneyi kapsamıyor. Yani bu yenilik önümüzdeki sene 8. sınıftan 9. sınıfa geçecek olanları ilgilendirecek. Bu yıl lisede okuyanlar daha doğrusu 12. sınıfa gidenler integral konularından yine sorumlu olacaklar. Dediğimiz gibi yeni müfredat seneye 8. sınıftan 9. sınıfa geçenleri kapsayacak. Haliyle diyelim ki siz şuanda 12. sınıfa gidiyorsunuz ve bu sene AYT sınavına gireceksiniz. Haliyle bu sınavda integral soruları olacak. Çünkü yeni müfredat bu yılı kapsamıyor. Gelecek yıllarda geçerli olacak.

İntegral ile alakalı MEB’in resmi sitesi olan “gorusoneri.meb.gov.tr” adresinde yapılan açıklama şu şekilde:

Programda hâlihazırda oldukça sınırlı ve işlem odaklı şekilde sunulan integral kavramına yer verilmemiş, limit ve türev kavramları daha kapsamlı şekilde ele alınmıştır.

Gördüğünüz gibi matematikte limit ve türev konuları işlenmeye devam edecek olup integral tamamen kaldırılmış oldu. Tabii ki dediğimiz gibi bu yeni müfredat seneye geçerli olacak. Bu yıl integral sınavda çıkacaktır o yüzden integral çalışmamazlık yapmayın. Fakat seneye 9. sınıfa geçenler lise hayatı boyunca integralden sorumlu olmayacaklardır çünkü yeni müfredat seneye yeni liseye geçenleri kapsayacaktır.

Kısacası yeni müfredat önümüzdeki sene 9. sınıfa geçenler için geçerli olacaktır. Yani diyelim ki bu yıl siz 11. sınıftasınız ve seneye 12. sınıf olacaksınız. Bu durumda integrali yine görmüş olursunuz, çünkü yeni müfredat seneye liseye geçenler için geçerli olacak. Yani 4 yıl sonraki sınavda integral soruları olmayacak. Önümüzdeki 4 yıl boyunca olacak olan üniversiteye geçiş sınavlarında integral yine çıkacak. Dediğimiz gibi liseye yeni geçenler yeni müfredattan eğitim alacakları için haliyle 4 yıl sonraki sınavda integral sınavda olmayacak, çıkmayacak ve sorulmayacak. Ek olarak integralin dışında kümeler konusu da kaldırıldı. O da aynı şekilde seneye liseye geçenler kümeleri görmeyecek.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir