İnternetten Kıble Yönü Nasıl Bulunur?

Gelişen teknoloji ile birlikte kıble yönü bulmak sorun olmaktan çıktı. İnternet ve online haritalar alt yapısını kullanarak bulunduğunuz yerin kıble yönünü öğrenmek artık çok kolay. Kıble yönü bulma platformları, İnternet/Google Maps alt yapısını kullanarak bulunduğunuz yerin Kâbe ile arasındaki kıble yönü hattını oluşturmaktadır. Aynı zamanda pusula için gerekli olan kıble açınızı da size verebilmektedir.

Kıble yönünü tam olarak tespit etmenin zorluğunu özellikle geçmiş kuşaklar çok iyi bilir. Halen daha uygulanmakla birlikte eskiden yön ve özelde kıble yönü, güneş, yıldızlar ve bilhassa pusula kullanımı belirleniyordu. Ama artık kıble yönü tespiti için, GPS ve Google Maps alt yapısı ile mobil cihazlar vasıtasıyla doğru sonuçlar almak adına bu problem sorun olmaktan çıktı.

Kıble Yönü Belirlemek Niçin Önemlidir?

Peki kıble yönünü doğru tespitin nedeni ne olabilir? Bilindiği üzere namazın şartlarından (farzlarından) birisi de istikbal-i kıbledir. Yani namazın Suudi Arabistan’daki Mekke şehrinde bulunan Kâbe cihetine doğru kılınmasıdır. Farklı bir yöne doğru namaz kılınmaz. Namazın sahih olması için mutlaka kıble yani Kâbe yönüne doğru kılınması icap etmektedir. Dolayısıyla namaz kılan Müslümanlar için kıble yönü büyük önem arz eder. Evini veya işyerini değiştiren, tatile çıkan, pikniğe giden veya bir işi sebebiyle yabancı bir yerde bulunan Müslümanın en önemli telaşesi elbette kıble yönü olmaktadır.

Böyle durumlarda, kıble yönünü bilmeyen kimsenin herhangi bir yöne doğru namazını kılması doğru değildir. Dolayısıyla bu durumda kalan kişinin mutlaka kıble yönü araştırması yapması gerekir. Bunun için değişik yöntemler kullanılabilir. Örneğin, ilk olarak etrafınızdaki emin bir Müslümana kıble yönünü sorarak bu sorunu çözmeye çalışırsınız. Yahut etrafınızda cami veya mescit arayışı içerisine girebilirsiniz. Veyahutta güneş veya yıldızlardan yola çıkarak yön tayininde bulunabilir ve buradan hareketle kıble yönünü tespite çalışırsınız. Kıble pusulası gibi araçlardan yararlanırsınız. Bunun altında yatan tek sebep, biraz öncede belirttiğimiz üzere istikbal-i kıble şartının yerini bulmasıdır.

Kıble Yönünü En Hızlı Nasıl Tespit Edebilirsiniz?

Kıble yönünüzü hızlı ve aynı zamanda doğru sonucu alacak şekilde bulmanın en kestirme yolu Google Maps alt yapısını kullanan kıble bulucu sitelerden yararlanmaktan geçer. Kıble yönü bulma hususunda size pratik çözümler sunan ve olduğunuz konumu anında bulup kıble yönü hattınızı ve pusula için gerekli olan kıble açısını veren www.kiblebulma.com işinizi ziyadesiyle görecektir. İsterseniz ülke ve şehir seçimi ile farklı bölge ve yerleşim birimlerinin de kıble yönünü almanız mümkündür. İbadetlerinizi gönül huzuru ile yapmanız temennisi ile…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir