İŞKUR “Profil statüsü aktif olmayanlar iş başvurusunda bulunamazlar” Hatası Çözümü

Herkese hayırlı günler dileriz. Bu yazımızda sizlere İŞKUR’da verilen “profil statüsü aktif olmayanlar iş başvurusunda bulunamazlar” hatasının çözümü nedir onu anlatacağız.

İşkur, Türkiye’nin en iyi iş bulma kurumlarından birisidir. Devlete ait bir kurumdur. Resmi web sitesine girip üye olduğunuzda birçok iş ilanını görebilir ve ücretsiz başvuru yapabilirsiniz. Fakat başvuru yapılma sırasında işkur bazı hatalar verebiliyor. Bunlardan birisi de “Profil statüsü aktif olmayanlar iş başvurusunda bulunamazlar.” hatasıdır. Bu hata dolayısıyla İşkur’da herhangi bir iş başvurusu yapılamamaktadır.

Hata yukarıdaki resimde gördüğünüz gibidir. Hata iş arama statüsünün pasif olmasından kaynaklanıyor. Yani hatanın çözümü için iş arama statüsü bölümünü aktif yapmanız gerekmektedir. Bu hata için işkur şubesine gitmeye gerek yoktur. Evden işkur sitesine girilerek de hata çözülmektedir. Şimdi maddeler halinde resimler eşliğinde bu hatanın çözümü nasıl yapılır onu anlatalım.

1-) Hatanın çözümü için öncelikle işkurun resmi web sitesine giriyoruz. Buradan veya “https://esube.iskur.gov.tr/” buradaki adresten resmi web sitesine girebilirsiniz. Siteye girdikten sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir alan çıkacak. Buradan “Özgeçmiş” linkine tıklıyoruz.

2-) Ardından kişisel bilgiler bölümünün en altındaki “İş Arama Statüsü” kısmına geliyoruz ve “Düzenle” butonuna basıyoruz. Oradan pasif (iş aramıyorum) seçeneğini “Aktif” olarak değiştiriyoruz. Ardından “Kaydet” butonuna basıyoruz.

3-) Böylelikle hatamızı çözmüş oluyoruz. Artık herhangi bir iş başvurusuna girdiğinizde o hatayı almazsınız. Yani tüm iş başvurularına hızlı bir şekilde hata almadan başvuru yapabilirsiniz.

Kısacası dediğimiz gibi uyarının çözülmesi için iş arama bölümünüzün aktif olması gerekiyor ki iş ilanı olan sayfalara başvuru yapabilesiniz.

Bu şekilde işkur profil aktiflik hatasını çözebilir ve iş başvuruları yapabilirsiniz. Teşekkürler…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir