İslam’ın Şartları Nelerdir? İslam’ın 5 Şartı

Cümleten selamun aleyküm arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere İslam’ın şartları nelerdir onları yazacağız.

İslam’ın şartı 5’dir. Bunları aşağıya maddeler halinde yazalım.

Başlıklar

İslam’ın 5 Şartı

1-) Kelime-i Şehadet Getirmek:

==> Kelime-i şehadet getirmek İslam’ın 1. temel şartıdır. Kelime-i şehadet “Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve rasuluh” demektir. Arapça yazılışı olarak da aşağıya ekleyelim.

2-) Namaz Kılmak:

==> Günde 5 vakit namaz kılmak İslam’ın bir diğer şartıdır.

3-) Oruç Tutmak:

==> Her yıl Ramazan ayında oruç tutmak da aynı şekilde İslam’ın şartlarından birisidir. Yani Ramazan ayındaki farz orucu tutmak İslam’ın şartlarından, farzlarındandır. Nafile oruçlar farz değil sünnettir. Farz olanı Ramazan orucudur.

4-) Zekât Vermek:

==> Dinimizce zengin sayılanların mal ve paralarının belirli bir miktarını dince verilmesi uygun görülen kimselere vermesi İslam’ın şartlarından birisidir.

5-) Hacca Gitmek:

==> Gücü yeten Müslümanların ömürlerinde bir defa hacca gitmeleri İslam’ın 5 şartından birisidir.

İslam’ın bu saydığımız temel esaslarını sorumluluk çağına gelişmiş her Müslüman’ın yerine getirmesi farzdır. Din açısından sorumluluk çağına gelmiş kimseye mükellef denir. Sorumluluk çağı insanın akıllı olup, ergenliğe ermesiyle başlar. Mükellefin uyması gereken hususlara “Ef’al-i Mükellefin” denir.

İslam’ın 5 şartları bu şekildedir. Kısaca anlatmaya çalıştık. Umarız yararlı olur. Herkese hayırlı ilimler iyi çalışmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir