İstanbul Kamp Alanları | İstanbul’da Kamp Yapılacak 6 Yer

İstanbul’un gürültüsü, kaosu, trafiği, yoğunluğu hiçbir zaman bitmiyor. Şehirde hiçbir şey dahi yapmasanız yoruluyorsunuz. Birde aktif bir hayatınız varsa insana eziyet haline geliyor. İnsanlarda hafta sonu şehirde kaçarak hem kendini dinlendiriyor, hem de keyifli vakit geçiriyorlar. Bizde İstanbul’da yaşayan kamp severler için, İstanbul kamp alanları yazımızla onlara en yakın kamp yapabileceği yerleri bir araya getirdik.

Sizlerde hafta sonunu eğlenceli bir şekilde geçirmek istiyorsanız, pahalı otel fiyatlarından kaçıp doğada huzur bulmak istiyorsanız şuan okuyacağınız yazı tam size göre. Daha önce kamp yapmış ya da ilk defa kamp yapacak olan arkadaşlar bu bölgelerde oldukça keyif alacaktır.

Başlıklar

İstanbul Kamp Alanları

1-) Ağva Kilimli Koyu Kamp Alanı

İstanbul çevresinde kamp severlerin ilk aklına gelen yerlerden birisi Ağva’nın Kilimli Koyu‘dur. İlk defa burayı tercih edecek olanlar için mükemmel bir deneyim olacaktır. Bölge kamp yapmaya çok müsait. İstanbul’a 1,5 saat mesafede olduğundan dolayı İstanbullular tarafından çok tercih ediliyor. Bu yüzden biraz kalabalık olabiliyor. İsterseniz koyda ücretsiz kamp atabilir ya da uzanan sahil boyunda ücretli kamp alanlarını tercih edebilirsiniz. Ücretsiz kamp yapacak arkadaşlar koya gelmeden önce gerekli ihtiyaçlarınızı temin edin. Bölgede alışveriş yapabileceğiniz bir yer yok.

2-) Hacıllı Şelalesi Kamp Alanı

Şile’ye bağlı Hacıllı köyünde ki muhteşem bir doğa harikası. Bölgeye araçla ulaşım gayet kolay tabi ki şelaleye kadar araç girmiyor. Aracınızı park ettiğiniz yerden ilk şelaleye yürümeniz 15-20 dakika kadar sürüyor. Burada şelaleler arka arkaya. Resimde gördüğünüz şelalenin üstünde bir şelale daha var. Üçüncü şelaleye gitmek için 1 saat mesafe kat etmeniz gerekiyor. Fakat doğa yürüyüşü yapmayı sevenler için kesinlikle sorun olmayacaktır. Doğa ile iç içe bir yer. Eğer alışveriş yapmayı unuttuysanız dert etmeyin. Kampınızı kurduktan sonra köye dönüp alışveriş yapabilirsiniz.

3-) Darlık Barajı Kamp Alanı

İstanbul’un trafiğinden ve yoğunluğundan kaçmak isteyen günü birlikçilerin çok sık uğradığı yerlerden birisidir burası. Lakin burada kamp atmasının zevkini maalesef onlar bilmez. Darlık barajının çevresinde belirli bazı yerler hariç her koyda ücretsiz bir şekilde kamp yapmak mümkündür. Burada bisiklet sürebilir, ATV ile tozu dumana katabilir ya da gününüzü balık tutarak sakin bir şekilde geçirebilirsiniz. İstanbul’a 65-70 kilometre mesafede olduğundan dolayı darlık barajına ulaşım çok kolaydır ve üstelik yolları da oldukça iyi durumdadır. Tek sıkıntısı burada hiçbir işletme yok maalesef. Bu yüzden giderken suyunuzdan, çöp torbanıza kadar her türlü gerekli malzemeleri yanınıza almanız yani kısacası hazırlıklı olmanız gerekiyor. Bazı noktalarda telefon çekmiyor. Ayrıca baraj çevresini kaplayan ormanın derinliklerindeki temiz havada yorulmadan yürüyüş yapabilirsiniz.

4-) Belgrad Ormanı Kamp Alanı

Kemerburgaz Belgrad Ormanı deyince akla tek bir soru var. Kamp yapmak yasak mı? Aslında bir manada yasak. Orman içerisinde ateş yakmak, kamp yapmanın maddi cezaları var. Fakat ormanın tamamı bu kapsamda değil. Orman içerisinde özelleştirilmiş yerler var. Bu mesire alanlarında ya da belirlenen yerlerde yetkililerden izin alarak ve kurallara uyarak kamp yapmanız mümkün. Eğer ki giderseniz şüpheniz olmasın ki çok keyif alacaksınız. İstanbul’da ki en yeşil bölge burasıdır.

5-) Kilyos Kamp Alanı

İstanbul içerisinde yer alan ve sur içine en yakın kamp yapabileceğiniz yerlerden birisi de Sarıyer ilçesine bağlı Kilyos‘dur. Bir tarafınız deniz diğer tarafınız orman. Tam anlamı ile eşsiz bir tatil ve kamp bölgesi mekanıdır. Fakat bölgede ücretsiz kamp yapabileceğiniz yer bulması zor ama ücretli kamp alanları da çok pahalı değil. Bu yüzden rahatlıkla bu bölgeyi tercih edebilirsiniz. Toplu taşıma ile bölgeye gidebilirsiniz. Kamp alanlarında ki etkinliklerde eğlenebilir, denizin ve doğanın keyfini çıkabilirsiniz.

6-) Polonezköy Kamp Alanı

İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı olan Polonezköy, gelen misafirlerini yem yeşil çam ağaçlarının içine çekiyor. Polonezköy’de doğa yürüyüşleri yapabilir, doğanın tadını çıkartabilir aynı zamanda tarihi bir gezi yapabilirsiniz. Yem yeşil doğası ile ziyaretçilerine yaşattığı keyif bambaşkadır. Buralarda ki tesislerde ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Ulaşımı oldukça kolaydır.

Sizlere bu yazımızda İstanbul için 6 tane kamp alanı yeri tavsiye ettik. Sizlerin de tavsiyeleri varsa yorum kısmına bizlere yazabilirsiniz. Teşekkürler şimdiden iyi kamp yapmalar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir