İstihare Duası Arapçası ve Türkçe Meali

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere istihâre duasının Arapça’sını ve Türkçe mealini paylaşacağız. İyi okumalar dileriz.

Câbir (Radıyallahu Anh) şöyle demiştir: “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), bize Kur’an’dan bir sure öğretir gibi, işlerin hepsinde istihareyi öğretirdi ve bu hususta şöyle buyururdu:

Herhangi biriniz bir iş yapmaya azmettiği zaman, farz olmayarak 2 rekat namaz kılsın, sonra şöyle söylesin:

İstihare Duası Arapçası

istihare duası
istihare duası

İstihare Duası Türkçe Meali

“Ey Allah! (Her şeyin sonunun ne olacağını ancak) Sen bildiğin için (girişeceğim bu işte) Senden hayırlısını diliyorum. (Her şeye ancak) Senin gücün yettiği için Senden beni (bu işte başarılı olmam için) güçlendirmeni diliyorum.

(Hakkımda hayırlı olanı takdir edip bana bildirmeni) Senin o büyük lütfundan istiyorum. Çünkü Senin (her şeye) gücün yeter; benimse gücüm yetmez. Sen (her şeyi) bilirsin; bense bilmem. Bütün gayb (gizli olan)ları son derece bilen ancak Sensin.

Ey Allah! Dinim, hayatım ve işimin sonucu hususunda (niyetlendiğim) şu işin bana hayırlı olduğunu (ezelde takdir etmiş olup böylece) bilmekteysen, bunu bana takdir et, bunu bana kolaylaştır, sonra (müyesser kıldığın) bu işte bana bereketler ihsan eyle.

Ama bu işin, dinim, hayatım ve işimin akibeti bakımından benim için bir şey olduğunu (ezelde takdir etmiş olup böylece) bilmekteysen, bu işi benden çevir; beni de o işten çevir. Hayır her neredeyse, benim için onu taktir et, sonra da beni o (hakkımda hayırlı ola)na razı et.”

Câbir (Radıyallahu Anh): “İstihâre eden kimse, duanın  (hezelemr) “Bu iş” lafzına geldiği zaman kendi hacetini adıyla anar” demiştir.

Ancak bu duayı okuyanlardan Arapça bilmeyenler için duayı Türkçe’sinden okurken kendi dileklerini anabilirler. Fakat çoğunlukla okuyanlar Arapça konuşmayı bilmeseler de Arapça okumayı bildikleri için duanın lafzını metninden okumaktadırlar. Lakin sıra bu lafza geldiğinde (yani ‘hezelemr’ kısmına geldiklerinde) dileklerini Arapça ifade edemedikleri için bu lafzı okurken niyetlerini kalplerinde bulundururlar.

İstihare duasının Arapça yazılışı ve Türkçe meali bu şekildedir. Herkese hayırlı ilimler dileriz. Tüm ehlisünnet Müslüman kardeşlerimizin huzuru ve refahı için dua etmeyi unutmayalım. Allah razı olsun.

Kaynak = Cübbeli Ahmet Hoca / İman-İslam İlmihali

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir