“Istırap” mı “Izdırap” mı Doğrusu Hangisi? TDK’ya Göre Izdırap Nasıl Yazılır?

Herkese iyi günler dileriz. Bu yazımızda sizlere ızdırap mı yoksa ıstırap mı doğrusu nedir TDK’ya göre onu paylaşacağız.

Türkçe’ye bazı yabancı dillerden geçen kelimelerin yazılışlarında hatalar yapılabiliyor. Bu kelimelerden birisi de ıstırap/ızdırap ikilisidir. Bu kelime Arapça kökenli olduğundan dolayı dilimize geçerken doğrudan geçmemiştir. Yani normalde kelime Arapça’da ıstırap olarak geçiyor. Yani okunuşu hemen hemen buna yakın. Fakat dilimize geçerken farklı yazılmıştır. Şimdi sizlere TDK’ya göre ızdırap-ıstırap kelimesi nasıl yazılır, doğrusu hangisidir kanıtıyla birlikte paylaşalım.

Izdırap mı Istırap mı Doğrusu Nedir? TDK’ya Göre Kanıtı

  • Doğru yazılışı ==> ✓ Izdırap
  • Hatalı yazılışları ==> x Istırap , x Isdırap , x Iztırap

Türk Dil Kurumu’na göre dilimize Arapça’dan geçen (iżṭirāb) ve “Acı, üzüntü, sıkıntı, keder.” anlamına gelen kelimenin doğru yazılışı “IZDIRAP” şeklindedir. Yani kelimenin doğrusu “ıstırap” değil “ızdırap” olacaktır. Kelime dilimize Arapça’dan geçtiği için yazım kurallarına göre yazılımı karıştırılmaktadır. Bu kelimenin hatalı yazılışları “ıstırap, ısdırap, ıztırap” biçimindedir. Kelimenin TDK’ya göre 1 doğru yazılımı vardır o da “ızdırap” olacaktır. Yani kelimenin ikinci harfi “z” ve üçüncü harfi ise “d” olmalıdır. Yazım kurallarına göre böyledir. Şimdi TDK kanıtına göz atalım.

TDK’nın resmi sözlük uygulamasına baktığımızda kelime “IZDIRAP” olarak geçmektedir. Yukarıdaki görselden de görebilirsiniz. Ayrıca sözlük uygulamasında “ıstırap” kelimesi de sistemde yer alıyor. Fakat bu kelimenin sayfasını açtığımızda “bakınız ızdırap.” şeklinde bir uyarı karşımıza çıkıyor. Yani buradan da kelimenin yazım kurallarına göre doğru yazılışının ‘ ızdırap ‘ olduğu anlaşılmaktadır.

“Istırap” kelimesi sistemde kayıtlı diye doğru yazılışının bu olduğu anlaşılmamalıdır. Resimde gördüğünüz gibi ıstırap kelimesini sözlükte arattığımızda karşımıza “bakınız ızdırap” bu yazı çıkıyor. Haliyle yazım kurallarına göre kelimenin doğrusu ızdırap olacaktır. Yani 2. ve 3. harfleri “ZD” olacak. (Doğrusu = IZDIRAP)

Herkese Türkçe sınavlarında başarılar dileriz…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir