Kabızlığa İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Kabızlık genelde beslenme düzeninde yapılan yanlışlar sonucu ortaya çıkar. Yenilen besinlerin iyi sindirilmemesi durumuna bağlı olarak ortaya çıkar. Aşırı baharatlı ve yağlı yiyecekler kabızlık sorununa neden olur. Kırmızı eti çok tüketen toplumlarda da kabızlık durumu görülür. Kabızlıkla mücadele için yağlı yiyeceklerden uzak durup zengin lifli besinler tüketmeliyiz. Bitki çayları ile kabızlık sorununuza çözüm üretebilirsiniz. Kabızlığa bağlı olarak ortaya çıkan şişkinliği azaltmak ve gazınızı almak için şifalı bitkiler tüketebilirsiniz.

Kabızlık tedavisinde kullanılan bitki çayları şunlardır:

1-) Nane Çayı: Sindirim sistemini düzene sokar. Şişkinliğinizi alır. Tuvalete çıkma işini kolaylaştırır. Hazımsızlık ve buna bağlı mide bulantılarında etkilidir. Vitamin yönünden zengin nane çayı bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

2-) Rezene Çayı: Hazımsızlığa karşı oldukça etkili olan rezene çayı vücuttan atılması zor olan dışkıların kolayca atılmasını sağlar. Mide şişkinliği ve tuvalete çıkma sorunlarına karşı etkili bir bitkidir.

3-) Detoks Çayları: Vücutta aşırı biriken toksinlerin dışarı atılmasında oldukça etkilidir. Vücudun sindirim sistemini düzene sokar. Krampları ve sindirimi hızlandırır.

Kabızlık aşırı yemek sonrası görülen bir durumdur. İştah azaltıcı besinler tüketmeliyiz. Böğürtlen, ısırgan otu, adaçayı ve meyan kökü iştah azaltıcı bitkilerdir. Bu bitki karışımı ile hazırlanan çaylar idrar sökücü görevi üstlenecektir. Düzenli ve dengeli beslenerek kabızlık sorununuza çözüm üretebilirsiniz. Beslenme alışkanlığınızı düzene sokarak, yeme alışkanlığımıza dikkat ederek kabızlığa karşı önlemler alabiliriz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir