Kabristana(Mezarlığa) Girerken Okunacak Dualar

Herkese hayırlı günler dileriz.Bu yazımızda sizlere Lalegül Dergisinde bulunan kabristana girildiğinde okuyanın 50 senelik günahını bağışlatacak bir zikir ve yine aynı şekilde mezarlığa girildiğinde okuyana Adem(A.s) ‘dan beri bütün müslümanların istiğfar edeceği bir duayı paylaşacağız.Umarız faydalı olur.Allah herkesin dualarını kabul eylesin.Amin.Şimdi bu iki duayı da paylaşalım.

1-) Kabristana Girildiğinde Okuyanın Elli Senelik Günahını Bağışlatacak Bir Zikir

Esbağ ibni Nübate(Radıyallahu Anh) şöyle anlatmıştır:

“Bir kere ben Ali ibni Ebi Talib(Radıyallahu Anh) ile beraberdim, o bir kabristana uğradığında:’La ilahe illallah ehlinden olan bizlerden La ilahe illallah ehlinden olan sizlere selam olsun! Ey La ilahe illallah ehli! La ilahe illallah sözünün faydasını nasıl buldunuz? Ey La ilahe illallah (ey Kendisinden başka hiçbir ilah bulunmayan Allah)! La ilahe illallah bahşı hakkı için La ilahe illallah diyenlerin günahlarını bağışla ve bizi La ilahe illallah diyenler zümresinde haşreyle.(Amin!) ‘ dedikten sonra:

‘Ben Rasulullah(Sallallahu Aleyhi ve Sellem)i:’Her kim kabristanlara uğradığında bu sözleri derse kendisi için 50 senelik günahları bağışlanır.‘ buyururken işittim ve :’Ya Rasulellah! Bir kimsenin 50 senelik günahı yoksa onun için ne fayda sağlar?’ deyince:’Anne-babası, akrabası ve umumi Müslümanlar için günahlarını bağışlatır.’ buyurdu.'”

Bu duanın Arapça yazılışına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Duanın Okunuşu

2-) Kabristana Girdiğinde Okuyana Adem(Aleyhisselam)’dan Beri Bütün Müslümanların İstiğfar Edeceği Bir Dua

Abdullah ibni Mes’ud (Radıyallahu Anh) şöyle demiştir:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) mezarlığa girdiğinde:’Ey Allah’a inanmış olarak dünyadan çıkmış olan fani ruhlar, çürümüş bedenler ve ufalanmış kemikler! Sizlere selam olsun! Ey Allah! Sen onların üzerine tarafından bir rahatlık, bizden de bir selam idhal eyle(ulaştır).’ derdi.”

Ebu Muhammed el-Esedi (Radıyallahu Anh)‘dan rivayet edildiğine göre; Hasen(Radıyallahu Anh) şöyle demiştir:

“Her kim kabristanlara girer de: ‘Ey sana inanmış olarak dünyadan çıkmış olan çürümüş cesetlerin ve ufalanmış kemiklerin Rabbi olan Allah! Sen onların üzerine tarafından bir rahatlık ve selam idhal eyle(ulaştır).’ derse Allah-u Te’ala Adem(Aleyhisselam)’ı yarattığından beri ölmüş olan her mümin kişi onun günahlarının bağışlanması için istiğfar eder.”

Bu 2. duaya ise aşağıdan ulaşabilirsiniz.

İki Duanın Birlikte Okunuşu

Kaynak=Cübbeli Ahmet Hoca / Lalegül Dergisi Dualar Kısmı

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir