Kadir Gecesi Duaları

Herkese hayırlı günler dileriz.Bu yazımızda sizlere Ramazan ayının 27. gecesi olan Kadir gecesinde okunacak duaları paylaşacağız.Şimdiden herkese hayırlı ilimler dileriz.Allah edeceğiniz duaları kabul eylesin.

1-) Aişe(Radıyallahu Anha) şöyle anlatmıştır: “Bir kere ben: ‘Ya Rasulellah! Kadir Gecesi’ne denk gelirsem ne diyeyim’ diye sorunca:

Okunuşu : Allahümme inneke afüvvun tuhibbülafve fağfüanni.

Anlamı : “‘Ey Allah! Gerçekten Sen çok affedicisin, affı seversin, öyleyse beni affet.’ de” buyurdu.

2-) Aişe(Radıyallahu Anha) şöyle demiştir: “Şayet ben Kadir Gecesi’nin hangi gece olduğunu bilseydim, onda Allah-u Te’ala’dan ancak afiyet isterdim.”

Bu rivayetten de anlaışdığı üzere Kadir Gecesi’nde en çok istenmesi gereken şey afiyettir. Afiyet ise dünya-ahiret, maddi ve manevi tüm belalardan kurtuluş demektir.

Bu konuda birçok dua mevcutsa da ,en üstünü Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in sabah-akşam asla terk etmediği şu duadır:

İbni Ömer (Radıyallahu Anhüma)’nın beyanına göre; Rasullullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hiçbir sabah ve akşam şu kelimeleri bırakmazdı.

Anlamı : Ey Allah! Muhakkak ben Senden dünya ve ahiret hususunda afiyet isterim. Ey Allah! Şüphesiz ki ben Senden (günahlarım için) af (ve mağrifet), dinim ve dünyam, ailem ve malım hususunda da afiyet isterim. Ey Allah! Ayıplarımı ört, korkularımı emniyete çevir.

Ey Allah! Beni önümden ve ardımdan, sağımdan ve solumdan, bir de üstümden (gelecek tüm musübetlerden) koru. Altımdan (gelecek zelzele gibi afetlerle) helak edilmemden de Senin azametine sığınırım.

3-) Zühri (Radıyallahu Anh)’dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur: “Her kim 3 kere:

Okunuşu : Leilehe illallahülhalimülkerim. Sübhanellahi rabbissemavatissebğı verabbilarşilazim.

Anlamı : Halim ve Kerim olan (kullarına ceza vermekte aceleci olmayan ve çok büyük lütf-u kerem sahibi olan) Allah-u Te’ala’dan başka hiçbir ilah yoktur. Yedi kat göklerin Rabbi ve büyük Arş’ın Rabbi olan Allah’ı (tüm noksan sıfatlardan tenzih ve) tesbih ederim.

derse, Kadir Gecesi’ne yetişmiş kimse gibi olur.”

4-) Ebu Osman Hazretleri sohbet meclislerinde ve diğer zamanlarda çok kere:

Anlamı : Ey (son derece affeden) Afüvv! Hayatta da affını isterim, ölümde de affını isterim, kabirlerde de affını isterim. Kabirden çıkışta da affını isterim, amel defterleri uçuşurken de affını isterim. Kıyamette de affını isterim, hesab münakaşasında da affını isterim. Sırat’tan geçerken de affını isterim, Mizan’da da affını isterim, tüm hallerde de affını isterim. Ey (son derece affeden) Afüvv! Ben daima Senin affını isterim.

derdi. Vefatından birkaç gün sonra mana aleminde görüldüğünde kendisine : “Dünyadaki amellerinden hangisi ise faydalandın?” denildi. O da : “(Amellerim içerisinden:) ‘Affını isterim, affını isterim.’ sözümle.” diye cevap verdi.

NOT = Duaları Arapçasıyla okumaya çalışınız.Türkçe olarak okuduğunuzda uzatma ve tecvit hataları yapılabilmektedir.Bu yüzden Arapçasıyla okumak en makbulüdür.

Kadir gecesinde okunacak dualar bu şekildedir.Bu dualar Cübbeli Hoca’nın lalegül dergisinde paylaştığı dualar ve zikirler bölümünden alınmıştır.Telif hakları açısından bir sorun olursa lütfen bizlere mail atınız.Ardından istenildiği taktirde bu yazıyı kaldırabiliriz.Teşekkürler.

Kaynak = Lalegül Dergisi / Cübbeli Ahmet Hoca

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir